Subiect "conditii depunere dosar pensie anticipata la 43 de ani" Deschis de vlad george la data: 06/01/2013 3:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
conditii depunere dosar pensie anticipata la 43 de ani
Scris de: vlad george la data: 06/01/2013 3:58am
Gen:masculin
Data nasterii:12.08.1952
Stagiul de cotizare:
Alte date:incadrat in munca din anul 1971
Intrebare:sint incadrat in munca din anul 1971 pina in prezent 2013,am mai lucrat un an de zile ca zilier la o firma de stat in timpul vacantelor de la 15 ani.stagiul militar(armata)se include la stagiul de munca sau exclude.
Re: conditii depunere dosar pensie anticipata la 43 de ani
Scris de: la pensie la data: 06/03/2013 12:49am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 12 august 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Daca ati cere aceasta pensie in 12 iunie 2013 diminuarea ar fi de 37,5 %
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, atunci cand realizati stagiul de cotizare de 43 ani fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar.
Perioada lucrata ca zilier este luata in calcul oricarui tip de pensie daca prezentati o adeverinta de la angajator cu aceasta perioada,
Perioada stagiului militar este considerate stagiu asimilat si este luata in calculul pensiei pentru limita de varsta dar acesta nu se ia in calculul pensiei anticipate sau anticipate partiale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1