Subiect "Somaj vs. Pensie partial anticipata" Deschis de Ioana la data: 06/02/2013 11:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Somaj vs. Pensie partial anticipata
Scris de: Ioana la data: 06/02/2013 11:09am
Gen:F
Data nasterii: 10 Martie 1957
Stagiul de cotizare: Din 15 August 1978 pana in prezent
Alte date: 2 ani program redus - crestere copil
Intrebare: In cazul restructurarii angajatorului, ce este mai benefic pentru mine: sa optez pentru somaj sau pentru pensie partial anticipata?
Va multumesc.
Re: Somaj vs. Pensie partial anticipata
Scris de: la pensie la data: 06/03/2013 1:14am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 10 noiembrie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pe termen scurt nu putem preciza care varianta este avantajoasa din punct de vedere al venitului obtinut deoarece nu avem datele necesare aprecierii. Insa pe termen lung este mai avantajos sa acceptati somajul deoarece acesta este considerat stagiu de cotizare asimilat si se ia in calculul pensiei. In acest caz varianta pe care v-o propunem este sa acceptati somajul dupa care daca nu va mai puteti angaja cereti pensie anticipata partiala care va fi diminuata mai putin decat daca ati cere-o imediat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1