Subiect "pensie" Deschis de morariu la data: 06/03/2013 10:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: morariu la data: 06/03/2013 10:29am
Gen:feminin
Data nasterii:01 ianuarie 1956
Stagiul de cotizare:36 ani 4 luni 9 zile
Alte date:
Intrebare:Buna ziua, ma numesc Morariu Onorica, sunt la pensie anticipata partial (pensie de asigurari sociale dupa cum se specifica pe decizie), am o vechime in munca de 36 ani, 4 luni si 9 zile, cu o pensie de 530 lei, fiind penalizata cu 45%. Aceasta penalizare este foarte mare dupa anii cotizati. Penalizarea va dura pana la realizarea stagiului complet de 38 ani si 4 luni sau pana la trecerea la pensie pentru limita de varsta. Cat va fi pensia la limita de varsta? Va multumesc!
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 06/04/2013 2:03am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 01 mai 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Diminuarea pensiei se mentine pana cand realizati varsta standard de pensionare si treceti la pensie pentru limita de varsta adica pana in 01 mai 2016,
Nu putem preciza pensia dv la limita de varsta deoarece nu stim ce valoarea va avea punctul de pensie atunci. Va putem explica totusi ca pensia pentru limita de varsta va fi calculata inmultind punctajul mediu al pensiei dv nediminuat cu valoarea punctului de pensie din ianuarie 2016. Daca mai aveti si stagii de cotizare asimilate care nu au fost luate in calculul pensiei anticipate partiale acestea se vor introduce in calculul pensiei pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1