Subiect "Cum e corect ?" Deschis de Ghinea Constantin la data: 06/03/2013 11:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cum e corect ?
Scris de: Ghinea Constantin la data: 06/03/2013 11:27am
Gen:M
Data nasterii:22.08.1948
Stagiul de cotizare:43 ani + 10 luni
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. M-am pensionat anticipat partial la data de 22.02.2008. La scurt timp dupa pensionare m-am angajat, sistindu-mi-se pensia. La data de 22.02.2013, o data cu indeplinirea varstei pt.obtinerea pensiei pt.limita de varsta, contractul meu de munca a incetat si am actualizat dosarul meu de pensie cu perioada lucrata (4 ani+7 luni). Am crezut ca o data cu indeplinirea conditiei de pensionare pt.limita de varsta, pensia mea sa fie recalculata si repus in plata. Chiar daca asi fi lucrat in continuare, cred ca pensia mea ar fi trebuit deblocata si acordata pt.ca la limita de varsta stiu ca poti cumula pensia cu salariul. Au trecut aproape 4 luni dar pensia mea pt.limita de varsta nu mi-a fost recalculata. Deasemenea, la incetarea contractului de munca am primit o suma de bani pt.care s-au platit toate obligatiile catre stat. Aceasta suma se aduna la stabilirea cuantumului pensiei ?? Va intreb deoarece pe site-ul d-stra la rublica Baza de calcul a punctajului pensiei NU fac parte din baza de calcul drepturile primite la desf.contr.de munca (pct.9). Puteti sa ma lamuriti ?? Multumesc anticipat pt.raspuns.
Re: Cum e corect ?
Scris de: la pensie la data: 06/04/2013 2:17am
Transformarea pensiei anticipate partiale in pensie pentru limita de varsta urmeaza acelasi drum birocratic ca in cazul dosarelor de pensie si decizia se transmite dupa cateva luni, in functie de numarul de dosare si gradul de birocratie al Casei de pensii de care apartineti.
Totusi decizia pentru pensie la limita de varsta vi se va acorda de la data de la care ati avut dreptul si vi se vor da drepturile calculate retroactiv.
Suma primita la incheierea contractului va fi luata in calculul punctajului pensiei pentru limita de varsta. Dv ati citit gresit pe site, precizarea la care va referiti este pentru perioada inainte de 01 aprilie 2001.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1