Subiect "concediu medical in pensie; al doilea serviciu" Deschis de popa la data: 06/03/2013 1:44pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
concediu medical in pensie; al doilea serviciu
Scris de: popa la data: 06/03/2013 1:44pm
Gen:f
Data nasterii:14 iunie 1954
Stagiul de cotizare:38 ani și 1 luna
Alte date:
Intrebare:1Lucrez in invatamânt și am decis să mă pensionez anticipat parțial la 1 sept. 2013 (la limita ar fi trebuit să mă pensionez in martie 2014). Am avut concedii medicale / cam 1-2 săpt pe an. Concediile medicale cum sunt calculate la pensie, potrivit cărei legi, art?
2. In perioada 1991-1993 am avut baza la o școală și am mai avut o jumătate de normă și mai mult la altă școală. Am adeverinte de atunci dar nu am specificată retinerea CAS.
In acea perioadă la al doilea serviciu se reținea CAS? Cum pot folosi aceasta la pensia mea?
Re: concediu medical in pensie; al doilea serviciu
Scris de: la pensie la data: 06/04/2013 2:54am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 14 martie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 6 luni.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Daca cereti aceasta pensie in 01 septembrie 2013 diminuarea ar fi de 5,25 %
Concediile pentru incapacitate de munca inainte de 01 aprilie 2001 nu sunt consemnate in carnetul de munca si in acest caz Casa de pensii ne avand evidenta lor le ia in calcul ca perioada lucrata.
Dupa 01 aprilie 2001 situatia concediilor pentru incapacitate de munca este transmisa lunar la casa de pensii si se afla in arhiva electronica a acestora.
Dupa aprilie 2001 la calculul punctajului pensiei se utilizeaza cuantumul indemnizatiei primite pe acea perioada conform art 97 alin (1) litera c si art 164 alin (7) din legea pensiilor 263/2010
Pentru perioada lucrat cu jumatate de norma la alta scoala s-a retinut CAS si trebuie sa fie luata in calcul daca prezentati adeverinta. Faptul ca in adeverinta nu se specifica retinerea CAS-ului este interpretabila. Avand in vedere ca este vorba de o scoala credem ca este recomandat sa mergeti la ghiseul Casei de pensii de care apartine domiciliul dv si sa explicati situatia si poate va accepta adeverinta asa cum este iar daca nu o accepta cereti alta adeverinta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1