Subiect "Somaj/pensie anticipata partial" Deschis de Mihaela la data: 06/04/2013 3:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Somaj/pensie anticipata partial
Scris de: Mihaela la data: 06/04/2013 3:30am
Gen:F
Data nasterii:10.10.1954
Stagiul de cotizare:37 ani impliniti
Alte date:
Intrebare:Societatea la care lucrez este in insolventa si restructurare. Este mai avantajoasa pensionarea anticipata partiala sau somaj?
Re: Somaj/pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 06/05/2013 1:20am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 10 septembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 10 luni.
Pe termen scurt nu putem preciza care varianta este avantajoasa din punct de vedere al venitului obtinut deoarece nu avem datele necesare aprecierii. Insa pe termen lung este mai avantajos sa acceptati somajul deoarece acesta este considerat stagiu de cotizare asimilat si se ia in calculul pensiei. In acest caz varianta pe care v-o propunem este sa acceptati somajul dupa care daca nu va mai puteti angaja cereti pensie anticipata partiala care va fi diminuata mai putin decat daca ati cere-o imediat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1