Subiect "intrebare" Deschis de bogdan nicolae la data: 06/04/2013 6:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: bogdan nicolae la data: 06/04/2013 6:23am
Gen:M
Data nasterii:1951
Stagiul de cotizare:37
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,va multumesc pentru intelegere si raspunsuri anterioare.1.Doresc sa ies la pensie anticipata cu penalizare la sfarsitul anului 2013.Va intreb,la cuantumul pensiei rezultat prin introducerea datelor in situl d-voastra se aplica prevederile OUG 1/2013 respectiv acel indice de corectie de 1,06? 2.Contrar vestilor bune,in ce ma priveste, primite de la d-voastra referitor ca "veniturile rezultate din conventii civile 1998-2001 se iau in calcul la stabilirea punctajului pensie" desi exista in acest sens contract de munca inregistrat la ITM,adeverinte angajator,casa judeteana de pensii face abstractie de ele.Nu este un abuz sau o incorecta intelegere a prevederilor legale?Trebuie sa actionez cumva?Va multumesc inca o data pentru intelegere
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 06/05/2013 2:40am
In cazul dv fiind prima pensie daca o cereti in anul 2013 vi se aplica si indicele de corectie de 1,06 conform OUG 1/2013.
Noi sustinem in continuare ca trebuie luate in calcul sumele castigate pe contract cu timp partial la alta societate si daca dv depuneti la dosar adeverinta cu sumele castigate si nu sunt luate in calcul sau Casa de pensii nu accepta adeverinta faceti o contestatie la Comisia Centrala de Contestatii. Aceasta se depune tot la registratura Casei de pensii sau se trimite prin posta si aceasta va va raspunde cum este legal.
Am verificat datele introduse in program si avem urmatoarele observatii.
1 Sporul de vechime inainte de aprilie 1992 se calculeaza asa cum explicam noi pe site dar la acest calcul se ia in considerare si stagiul militar si in acest caz dv beneficiati de urmatorul spor de vechime :
Intre august 1981 – august 1983 3 %
Intre septembrie 1983 – iulie 1986 6 %
Intre august 1986 – iulie 1991 9 %
Intre august 1991 – martie 1992 12 %
2 Sporul de vechime se introduce o singura data in % in coloana respectiva nu si in suma fixa asa cum l-ati introdus dv
3 Daca ati introdus in program codul “S” pe perioada stagiului military nu mai introduceti punctaj in caseta corespunzatoare din pagina de intrare in program.
4 La pensia anticipata partiala nu se iau in calcul stagiile asimilate pentru stagiul militar si studii universitare. Din calcul rezulta pensia nediminuata dupa care trebuie sa faceti dv diminuarea si corectia cu indicele de corectie discutat mai sus.
Re: intrebare
Scris de: bogdan nicolae la data: 06/05/2013 4:17am
Gen:M
Data nasterii:1951
Stagiul de cotizare:37
Alte date:
Intrebare:Cu scuzele de rigoare dar si cu sincere multumiri pentru raspunsul promt primit mai fac urmatoarea precizare.Am operat in pagina de calcul observatiile d-vostra.In perioada 01.1980-07.1984 am lucrat in grupa II de munca 100%,de asemenea in perioada 02.1981-07.1984 am avut spor de conducere 10%.Eu le-am operat in rubrica spor% la valorile respective, nu stiu daca am procedat corect.Va multumesc inca o data
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 06/05/2013 9:43am
Solutia aleasa de dv nu este complet gresita dar genereaza erori.
Noi va propunem urmatoarea solutie :
- Eliminati sporul de 25 % introdus de dv in perioada 01.1980-07.1984 in care ati lucrat in gr II de munca
- Lasati sporul de conducere introdus cumulat cu sporul de vechime.
- Introduceti in pagina de intrare in caseta “Punctaj suplimentar grupa de munca” punctajul de 1,86987 puncte pe care vi l-am calculat noi (atentie folositi punctul in loc de virgula )
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1