Subiect "recalculare prin contestatie?" Deschis de mosescu dan la data: 06/05/2013 2:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare prin contestatie?
Scris de: mosescu dan la data: 06/05/2013 2:28am
Gen:m
Data nasterii:13.02.1950
Stagiul de cotizare:40
Alte date:
Intrebare:Am primit decizia pentru pensie inv. gr. III si din buletin calcul am vazut ca lipsesc perioade de cotizare. Am cerut adeverinta de stagiu de la CAS-Bucuresti si intr-adevar din baza lor de date lipsesc documente-care au fost depuse in termen legal-si pe care le voi depune din nou.Va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa solicit revizuire deciziei in baza stagiului de cotizare actualizat prin actele depuse din nou? Prin cerere de recalculare sau prin contestatie la decizia primita. Mi-e teama sa nu pierd termenul in care pot face contestatia. Multumesc pentru un raspuns promt.
Cu stima,
Re: recalculare prin contestatie?
Scris de: la pensie la data: 06/06/2013 2:46am
Este preferabil sa faceti contestatie la decizia primita la care atasati actele care nu au fost luate in calcul, precizand ca acestea au fost depuse si la dosarul de pensie. Astfel drepturile vi se vor calcula de la data depunerii initiale a dosarului de pensie.
Contestatia se face catre Comisia Centrala de Contestatii si se depune la registratura Casei de pensii de care apartineti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1