Subiect "Caluculul pentru stagiul de 2 ani aferent stagiului lucrat in gr. II" Deschis de Anghel Mihaela la data: 06/06/2013 2:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Caluculul pentru stagiul de 2 ani aferent stagiului lucrat in gr. II
Scris de: Anghel Mihaela la data: 06/06/2013 2:30am
Gen:F
Data nasterii:29.07.1955
Stagiul de cotizare:38 ani si 3 luni
Alte date:Stagiu gr. II de munca - 8 ani 9 luni si 11 zile
Intrebare:Cum se calculeaza punctul de pensie pentru stagiul de 2 ani (in plus) aferent stagiului lucrat in gr. II de munca.
Multumesc.
Mihaela
Re: Caluculul pentru stagiul de 2 ani aferent stagiului lucrat in gr. II
Scris de: la pensie la data: 06/06/2013 7:09am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 29 septembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 2 luni, si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 8 ani lucrati in gr II beneficiati de un spor de vechime de 2 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 40 ani si 3 luni.
Pentru stagiul de 8 ani lucrat in gr II echivalata cu conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 8 luni adica in 29 martie 2014.
Pe perioada de 8 ani si 9 luni cat ati lucrat in grupa II de munca vi se acorda un punctaj suplimentar calculate prin majorarea cu 25 % a punctajelor anuale realizate de dv pe acea perioada. Acest punctaj vi-l putem calcula noi numai daca ne indicati perioada in care ati lucrat in grupa de munca, deoarece am vazut ca ati deschis un program de calcul pensie si in acest caz avem acces la punctajele anuale.
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii :
1 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de aprilie 1992 determinat asa cun explicam noi pe forum la pagina de la adresa:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am determinat noi acest spor pe care il dam mai jos iar dv il introduceti in coloana sporuri in % astfel:
Intre februarie 1980 – august 1983 3 %
Intre septembrie 1983 – ianuarie 1985 6 %
Intre februarie1985 – ianuarie 1990 9 %
Intre februarie 1990 – martie 1992 12 %
2. Nu ati tinut cont ca in anumite perioade de timp sumele pentru care s-a platit CAS au fost limitate asa cum explicam noi pe site la adresa
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Aceasta eroare insa nu afecteaza calculul deoarece programul face automat aceasta limitare
3 Deoarece programul nostru calculeaza cu stagiul complet de cotizare in cazul dv de 30 ani in loc de 30 ani si 2 luni din calcul pensia va iesi mai mare cu 0,5 % deci daca doriti un calcul mai précis inmultiti rezultatul cu 0,995.
4 Trebuie sa precizati ce tip de pensie vreti sa calculati pentruca daca vreti sa calculati pensia pentru limita de varsta introduceti si perioada de studii universitare.
Re: Caluculul pentru stagiul de 2 ani aferent stagiului lucrat in gr. II
Scris de: Anghel Mihaela la data: 06/06/2013 9:23am
Gen:F
Data nasterii:29.07.1955
Stagiul de cotizare:38 ani si 3 luni
Alte date:Gr II - 8 ani 9luni si 11 zile

Raspuns: Calculul il doresc pentru pensionarea anticipata (intrunesc conditiile). Studii superioare - 2002 - 2005.
Multumesc
Re: Caluculul pentru stagiul de 2 ani aferent stagiului lucrat in gr. II
Scris de: la pensie la data: 06/07/2013 8:00am
In raspunsul anterior am incercat sa va dam mai multe informatii si din aceasta cauza raspunsul s-a lungit asa de mult incat dv ati pierdut ideea primei intrebari si anume aceia ca pentru a va calcula punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca pe langa datele introduse in program avem nevoie sa ne indicati stagiul de cotizare lucrat in grupa II de munca. Dar nu asa cum ati dat perioada studiilor universitare ci din data de… pana in data de….
Daca vreti sa va calculati singura acest punctaj nu avem nimic impotriva ci va atragem atentia ca il veti calcula cu o mica eroare pe care noi o putem evita.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1