Subiect "carte de munca" Deschis de giurescu tatiana la data: 06/06/2013 9:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
carte de munca
Scris de: giurescu tatiana la data: 06/06/2013 9:27am
Gen:f
Data nasterii:7 08 1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua!am activat din 1975 pana un 1990 in cooperatie.am pierdut cartea de munca, dar am o adeverinta de salariat pe perioada respectiva. e valabila Gr a 2 a de munca]multumesc pt raspuns
Re: carte de munca
Scris de: la pensie la data: 06/07/2013 3:40am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 07 iunie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 8 luni.
Daca aveti adeverinta(e) de la angajator cu stagiul de cotizare si grupa de munca acestea sunt luate in consideratie. Este preferabil sa mergeti cu acestea la Casa de pensii pentru a le vedea pentruca in functie de data cand au fost eliberate trebuie sa aiba o anumita forma.
Pentru stagiul in grupa II de munca beneficiati de o majorare a punctajelor lunare cu 25 %, pe acea perioada si un stagiu de cotizare suplimentar.
Deasemeni mai puteti beneficia si de reducerea varstei de pensionare daca mai aveti si alt stagiu de cotizare si acesta impreuna cu stagiul de cotizare din cooperatie si stagiul de cotizare suplimentar pentru stagiul in grupa de munca insumeaza un stagiu de cotizare total de 29 ani si 8 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1