Subiect "calculul pensiei pe judete" Deschis de Profesor la data: 06/07/2013 1:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calculul pensiei pe judete
Scris de: Profesor la data: 06/07/2013 1:57am
Gen:M
Data nasterii:11.11.1948
Stagiul de cotizare:15.01.1969-11.06.2013
Alte date:
Intrebare:exista diferente de calcul al pensiei in diferite judete? eu sunt din Olt dar am fost titular la Vaslui.Unde e mai convenabil sa depun dosarul de pensie?se vorbeste ca nu in toate judetele se calculeaza la fel. Daca e adevarat,care judet e mai avantajos,Oltul sau Vasluiul? Multumesc!
Re: calculul pensiei pe judete
Scris de: la pensie la data: 06/07/2013 8:37am
Domnule profesor calculul pensiei este similar cu predarea unei materii in scoala, desi manualul este acelasi (in cazul pensiei programul de calcul) exista unele zone in care intervine gradul de pregatire sau modul de interpretare al profesorului (operatorului care introduce datele in program). Si astfel pot aparea rezultate diferite.
Din aceasta cauza este bine sa existe un al doilea calcul pentru a exista posibilitatea compararii rezultatelor si eventuala contestatie.
Depunerea dosarului se face la Casa de pensii de care apartine domiciliul dv si nu puteti depune dosarul in alt judet decat daca va schimbati domiciliul.
Putem afirma ca scoala din juetul X este mai buna decat cea din judetul Y ? Tot asa nici noi nu putem face comparatie intre rezultatele caselor de pensii judetene. Dupa parerea noastra toate calculeaza corect, cu unele erori care pot fi diferite ca numar de la un judet la altul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1