Subiect "pensie" Deschis de Cristina la data: 06/07/2013 3:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Cristina la data: 06/07/2013 3:48am
Gen:F
Data nasterii:21.07.1955
Stagiul de cotizare:28ani 3luni 22zile (incluze 1an 9 luni spor de vechime ptr.8ani gr.II.),8ani in Italia.
Alte date:1an 7luni asigurare facultativa.
Intrebare:cand pot iesi la pensie,cum se caluleza pensia comunitara? am dreptul la pensie si in Italia ptr.cei 8 ani?Multumesc anticipat.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 06/07/2013 9:03am
Pensia comunitara este compusa dindoua componente calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai pentru deschiderea dreptului la pensie din punct de vedere al stagiului.
In Romania legislatia prevede urmatoarele :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 21 septembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 8 ani lucrati in gr II beneficiati de un spor de vechime de 2 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu asigurarea facultativa si realizati un stagiu total de cotizare in Romania de 30 ani si 1 luna si 22 zile.
Pentru stagiul de 8 ani lucrat in gr II echivalata cu conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 8 luni adica in 21 martie 2014. Pentru a beneficia de aceasta reducere a varstei de pensionare trebuie sa aveti stagiul de cotizare de 30 ani si 2 luni (va lipsesc 8 zile) dar il puteti realiza facand dovada stagiului de cotizare din Italia
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, cu diminuarea sub 12 % dar cu aceiasi conditie de stagiu de 30 ani si 2 luni (va lipsesc 8 zile) dar il puteti realiza facand dovada stagiului de cotizare din Italia
Nu cunoastem legislatia pensiilor din Italia dar suntem convinsi ca aveti dreptul la o componenta comunitara a pensiei si pentru stagiul lucrat in Italia Din cate stim noi in Italia femeile ies la pensie la varsta de 60 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1