Subiect "pensie urmas" Deschis de GIGI la data: 06/07/2013 7:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie urmas
Scris de: GIGI la data: 06/07/2013 7:48am
Gen: F
Data nasterii: 04.12.1955
Stagiul de cotizare: 0
Alte date: la data decesului sotului pensionar pe caz de boala grII traiau sotia si 3 copii
Intrebare:
Sotia supravietuitoare poate beneficia de pensie de urmas dupa sotul decedat, daca are stagiu de cotizare zero, desi au fost casatoriti peste 15 ani?
Daca DA, din ce data?
Cat va fi procentul pensiei de urmas din pensia sotului decedat?
Dar procentul ajutorului lunar pt sotia supravietuitoare care in prezent nu realizeaza nici un venit?
Re: pensie urmas
Scris de: la pensie la data: 06/08/2013 7:19am
Era bine sa precizati data decesului sotului.
In privginta dreptului la pensie de urmas a sotiei supravietuitoare legea pensiei 263/2010 prevede ca sotia supravietuitoare are dreptul la pensie de urmas daca :
- Durata casatoriei a fost de peste 15 ani, conditie indeplinita.
- Sa aiba varsta standard de pensionare (in cazul prezentat de dv 60 ani si 3 luni), conditie pe care o va indeplini in martie 2016.
- Daca nu are varsta standard de pensionare si nici nu realizeaza venituri poate beneficia de pensie de urmas timp de 6 luni de la decesul sotului sau daca la decesul sotului avea unul sau mai multi copii sub 7 ani (putin probabil) pana cand ultimul copil implineste varsta de 7 ani.
Ajutorul lunar pentru sotul supravietuitor conform legii 578/2004 se acorda numai sotiilor care la data decesului sotului era si ele pensionare.
Pensia de urmas nu se calculeaza separat pentru fiecare urmas ci se acorda proportional din pensia la care avea dreptul decedatul, in proportie de 50 % pentru un urmas, 75 % pentru 2 urmasi si 100 % pentru 3 sau mai multi urmasi.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1