Subiect "pensie la limita de varsta nevazator" Deschis de dinu mihaela cistina la data: 06/07/2013 8:06am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita de varsta nevazator
Scris de: dinu mihaela cistina la data: 06/07/2013 8:06am
Gen:
Data nasterii:12 04 1978
Stagiul de cotizare:11ani si 8 luni
Alte date:
Intrebare:sunt o persoana nevazatoare grad 1 de invaliditate si as dorii sa ies la pensie ce as putea sa fac va rog ajutati ma
Re: pensie la limita de varsta nevazator
Scris de: la pensie la data: 06/08/2013 7:40am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru starea de nevazator, in 12 aprilie 2041 la varsta standard de pensionare de 63 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Conform aceleasi legi (art 59) aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta indiferent de varsta daca ati realizat un stagiu de cotizare egal cu o treime din stagiul complet de cotizare adica 11 ani si 8 luni.
In aceste conditii aveti dreptul sa cereti pensie pentru limita de varsta.
Pentru a cere pensia trebuie sa intocmiti un dosar care sa contina actele doveditoare.
Aceste acte le gasiti in detaliu la adresa :
http://www.pensiiprahova.ro/prestatii/pensii/limita-de-varsta/acte-necesare/
Dar dupa parerea noastra este preferabil sa rugati o persoana apropiata care va cunoaste situatia in detaliu sa mearga la Casa de pensii teritoriale de care apartine domiciliul dv care sa ia lista precisa a actelor pe care trebuie sa le contina dosarul de pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1