Subiect "perioada somaj" Deschis de carstea gal ida la data: 06/08/2013 1:36pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
perioada somaj
Scris de: carstea gal ida la data: 06/08/2013 1:36pm
Gen:f
Data nasterii:1956 martie 5
Stagiul de cotizare:37 ani 10luni
Alte date:in acest moment ma aflu in somaj
Intrebare:
Ma pot pensiona anticipat dupa 4 decembrie 2013 in conditiile unui stagiu de cotizarea de 38 de ani si 4 luni,CELE 6 SAU 7 LUNI DE SOMAJ pana in momentul 4 decembrie
sint considerate stagiu de cotizare?
A doua intrebare se refera la urmatorul aspect;intr-o cariera profesionala de 38 de ani am suferit o interventie chirurgicala care a necesitat un concediu medical de 90 de zile,plus o mana si un picior rupt cu cate 30 de zile de concediu medical,intrebarea mea este daca aceste zile de concediu medical prelungesc perioada cat trebuie sa fiu activa profesional
Multumesc
Re: perioada somaj
Scris de: la pensie la data: 06/10/2013 3:29am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 05 iulie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Perioadele de concediu pentru incapacitate de munca (concediu medical) si somaj sunt asimilate stagiului de cotizare si nu se scad din stagiul de cotizare luat in calculul pensiilor anticipata si anticipata partiala.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata si daca la sfarsitul perioadei de somaj realizati stagiul de cotizare de 38 ani si 4 luni (incluzand si concediile pentru incapacitate de munca si somaj) aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1