Subiect "decizie de pensionare" Deschis de b.Lucia la data: 06/09/2013 4:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
decizie de pensionare
Scris de: b.Lucia la data: 06/09/2013 4:36am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am primit decizia de pensionare si am ramas consternata;nu mi s-a luat in considerare din cei 19 ani lucrati in grupa a II a decat 4 ani in care eram incadrata ca muncitor calificat; pt meseria de laborant nu s-a recunoscut grupa de munca, desi intreaga perioada a fost consemnata in carnetul de munca si am prezentat si adeverinta de grupa; am facut contestatie la Comisia centrala de contestatii Buc,unde am atasat si copie dupa fila din tabelul nominal cu personalul incadrat in grupa a doua,precum si listele cu personalul care nu se incadreaza in grupa a II a, si pe care se poate observa ca eu NU figurez;desi nu sper intr-un raspuns favorabil din partea Comisiei,deoarece functioneaza in interesul CNPAS, ce ma sfatuiti sa fac???? mentionez ca eram laborant de santier,nu lucram in halate albe in laborator;locul de munca era la punctele de lucru,unde se puneau in opera materialele.
Cu deosebita consideratie, B.Lucia
Re: decizie de pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/10/2013 3:40am
La casele teritoriale de pensii aceste situatii sunt interpretate de functionari care uneori sunt subiectivi.
Noi va sfatuim sa aveti incredere mai mare in functionarii de la Comisia Centrala de Contestatii care cunosc mai bine prevederile legale si sunt si mai obiectivi.
Daca nu sunteti multumita nici de raspunsul primit de la Comisia Centrala de Contestatii, urmatoarea cale de atac este in justitie si anume deschiderea unei actiuni la tribunal. Aceasta actiune este scutita de taxe.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1