Subiect "contract prestari servicii inainte de 2001" Deschis de Maria la data: 06/10/2013 2:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contract prestari servicii inainte de 2001
Scris de: Maria la data: 06/10/2013 2:56am
Gen:F
Data nasterii:1956
Stagiul de cotizare:peste 33 ani
Alte date:
Intrebare:buna ziua,
1-contractul de prestari servicii incheiat inainte de anul 2001 se ia in calculul pensiei?
2- dupa iesirea deciziei de pensionare anticipata partial, se mai poate lucra la alt angajator?
Multumesc
Re: contract prestari servicii inainte de 2001
Scris de: la pensie la data: 06/10/2013 7:30am
La prima intrebare v-am raspuns in mesajul anterior ca se ia in calcul daca prezentati adeverinta cu acest stagiu si sumele castigate
Pe perioada cat beneficiati de pensie anticipata partiala nu puteti sa mai lucrati cu contract de munca indiferent de angajator si prin aceasta sa cumulati pensia anticipata partiala cu salariu.
Re: revenire-contract prestari servicii inainte de 2001
Scris de: Maria la data: 06/11/2013 1:45am
Gen:F
Data nasterii:1956
Stagiul de cotizare: peste 33 ani
Alte date:
Intrebare: buna ziua,
am revenit cu intrebarea despre contractul de prestari servicii inainte de 2001, intrucat de la casa de pensii sector 6 raspunsul a fost "NU SE IA SI NU S-A LUAT IN CALCUL CONTRACTUL DE PRESTARI SERVICII INAINTE DE 2001" (am intrebat acum o zi). Care o fi realitatea?
Multumesc
Re: contract prestari servicii inainte de 2001
Scris de: la pensie la data: 06/11/2013 4:36am
Ne pare rau ca noi am inteles gresit si v-am dat un raspuns deasemeni gresit deoarece contractul de prestari servicii nu este contract de angajare cu stabilirea unui program de lucru fie si partial iar pentru sumele prevazute in acest contract nu s-a platit contributie de asigurare sociala (CAS) si in aceste conditii nu se ia in calculul pensiei.
Inca odata ne cerem iertare pentru raspunsul gresit..
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1