Subiect "contractul de prestari servicii inainte de 2001" Deschis de Maria la data: 06/11/2013 2:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contractul de prestari servicii inainte de 2001
Scris de: Maria la data: 06/11/2013 2:22am
Gen:F
Data nasterii:1956
Stagiul de cotizare: peste 33 ani
Alte date:
Intrebare: Buna ziua,
am revenit cu intrebarea despre contractul de prestari servicii inainte de 2001, intrucat de la casa de pensii sector 6 raspunsul a fost "NU SE IA SI NU S-A LUAT IN CALCUL CONTRACTUL DE PRESTARI SERVICII INAINTE DE 2001" (am intrebat acum o zi). Puteti sa-mi spuneti care este reglemetarea/art din lege etc. care precizeaza acest lucru?
Va multumesc foarte mult
Re: contractul de prestari servicii inainte de 2001
Scris de: la pensie la data: 06/12/2013 1:13am
In lege nu este o prevedere referitoare la contractul de prestari servicii ci sunt prevederi referitoare la principiile pe care se bazeaza sistemul public de pensii pe care dv nu le-ati respectat in perioada cat ati avut acest contract de prestari servicii.
Unul din aceste principii este precizat in art 2 litera c) din legea pensiilor 263/2020 adica cel al contributivitatii. Conform caruia “fondurile de asigurari sociale se constituie pe baza contributiilor datorate de persoanele fizice si juridice participante la sistemul public de pensii, drepturile de asigurari sociale cuvenindu-se in temeiul contributiilor de sigurari sociale platite”
Dv in primul mesaj ati precizat ca ati avut un contract de colaborare. Dv neprecizand ce fel de colaborare noi am crezut ca ati lucrat cu contact de munca cu timp partial si v-am raspuns ca se ia in calcul pentruca la un asemenea contract angajatorul a platit contributie de asigurare sociala.
Ati revenit in al doilea mesaj cu precizarea ca ati avut contract de prestare servicii fara a preciza in ce calitate. Am presupus ca ati incheiat acest contract in calitate de persoana fizica autorizata si v-am explicat ca in acest caz nu se ia in calcul aceasta perioada. Explicatia faptului ca nu se ia in calcul este ca nu se respecta principiul contributivitatii.
Dupa cate stim noi contractul de prestari servicii nu este contract de munca ci un contract commercial.
Si pentru sumele primite nu ati platit contributie de asigurari sociale (CAS)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1