Subiect "Cum e corect ?" Deschis de Ghinea Constantin la data: 06/12/2013 5:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cum e corect ?
Scris de: Ghinea Constantin la data: 06/12/2013 5:13am
Gen:m
Data nasterii:22.08.1948
Stagiul de cotizare:42 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. Mi-a venit decizia de pensionare cu Buletinul de calcul atasat. Am crezut ca scopul acestui buletin este de a verifica corectitudinea informatiilor introduse pt.calculul pensiei. Alta posibilitate decit aceea de a compara datele inscrise in acest desfasurator cu datele inscrise in Cartea de munca, nu avem. La verificarea facuta am constatat multe neconcordante, unele mai mari, altele mai mici. Un exemplu: in cartea de munca, in perioada 01.04.2001-01.03.2002 (11 luni) am avut un venit lunar de 5.400.000 (cu vechime cu tot); in buletinul de calcul aceasta perioada este defalcata aproape pe fiecare luna in parte cu valori MULT mai mici. In final, pt. aceasta perioada de timp sunt dezavantajat cu cca. 30.000.000 lei. M-am gandit si eu (ca si d-stra probabil) la transmiterea pe suport electronic a veniturilor lunare. Atunci care e rostul Carnetelor de munca, dupa care suntem sfatuiti sa introducem datele in calculator si cum pot eu (un oarecare) sa mai stiu cind sunt corecte datele din Buletinul de calcul si cind nu ? Ce ma sfatuiti sa fac ?? De cind se raporteaza veniturile catre Casa de pensii pe suport electronic ?? Va multumesc anticipat pt. raspuns.
Re: Cum e corect ?
Scris de: la pensie la data: 06/12/2013 8:56am
Aveti dreptate scopul buletinului de calcul al pensiei este sa verificati daca datele introduse in calcul sunt corecte pentruca programul de calcul este acelasi pe toata tara si nu stim daca sunt multi pensionari care ar putea verifica programul. Poate ar fi fost oportun sa fie date si anumite rezultate intermediare asa cu au fost date in buletinele de calcul primite inainte de ianuarie 2011.
Dupa aprilie 2001 cand s-a inceput transmiterea electronica a sumelor pentru care s-a platit CAS carnetele de munca nu au avut rost decat pentru datele inscrise in ele in perioada inainte de aprilie 2001.
Tocmai din aceasta cauza a fost initiata o actiune de scanare a carnetlor de munca si renuntarea la inscrierea de date in acestea.
In ceeace priveste introducerea datelor in programul de calcul de pe site consideram ca si aici este indicat sa introduceti datele asa cum explicam la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Adica incepand cu aprilie 2001 sa fie introduse datele transmise pe cale electonica, date pe care in perioada 2001 - 2005 le gasiti in scrisorile primite de la Casa de pensii carora credem ca nu le-ati dat mare atentie pentruca in ele erau aceleasi date din buletinul de calcul sau cerand la Casa de pensii “Situatia stagiului de cotizare” dupa aprilie 2001.
Noi suntem convinsi ca diferentele semnalate de dv se datoreaza unei interpretari gresite. Pentru a va ajuta sa lamuriti aceasta neclaritate va rugam sa comparati venitul dv lunar cu suma inscrisa in coloana sumelor pentru care s-a platit CAS, si eventual sa reveniti si sa ne precizati pentru o luna sumele si denumirea coloanei in care se afla aceste sume.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1