Subiect "recalcularea pensiei" Deschis de Cosma Vasile la data: 06/13/2013 1:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalcularea pensiei
Scris de: Cosma Vasile la data: 06/13/2013 1:34am
Gen: M
Data nasterii: 10.09.1956
Stagiul de cotizare: 46 ani/9luni/24zile
grupa I :23ani/22zile
grupa II:9luni/15zile
Anul de pensionare:1.10.2006
Intrebare:La cine sau unde sa apelez pentru recalcularea pensiei? Am dat in judecata Casa de Pensii si am primit castig de cauza pentru grupa a-II-a,dar pentru grupa I am fost respins.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Va multumesc anticipat

Mesajul dv este neclar.
Nu ati precizat daca in urma castigarii in justitie a stagiului de gr II vi s-a recalculat pensia. Daca nu consultati un avocat.
Pentru stagiul de grupa I probabil ati deschis actiune la tribunal si nu ati avut castig de cauza. Si in acest caz adresati-va unui avocat privind caile de atac in continuare . Probabil este curtea de apel.

Referitor la raspunsul dvs ,prin avocat am dat in judecata Casa de Pensii la Curtea de Apel ,am primit grupa II in loc de I ,iar la recurs am fost respins.Mi s-a recalculat pensia la grupa II ,dupa asta am solicitat tot prin avocat ajutorul Curtii Europene pentru Drepturile Omului din Strasbourg unde mi s-a respins actiunea.
Astept raspunsul dvs,va multumesc pt ajutor!

Re: recalcularea pensiei
Scris de: la pensie la data: 06/12/2013 2:44am
In acest caz nu va mai putem da nicio indrumare si inclinam sa credem ca nu aveti dreptul la grupa I si cu respect va sfatuim sa luati in considerare si dv o asemenea posibilitate. Daca insistati mai mult decat este necesar veti obtine numai necazuri si la aceasta varsta sanatatea ar trebui sa primeze.


Timp de 23 de ani am avut "dreptul" sa cotizez la grupa I,iar acum cand ar trebui sa beneficiez nu mai am niciun drept? De ce ?
Re: recalcularea pensiei
Scris de: la pensie la data: 06/13/2013 12:45pm
Ne cerem scuze daca din modul nostru de exprimare a rezultat ca avem ceva inpotriva ca dv sa aveti castig de cauza. Deasemeni credem ca asa ar trebui sa credeti despre judecatori in care noi avem mai multa incredere decat in decizia unui functionar de la Casa de pensii.
Conslderam ca ar trebui sa analizati unde gresiti pentru faptul ca nu ati reusit sa convingeti instantele ca aveti acest drept.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1