Subiect "Revenire calculul pensiei" Deschis de V.I.MIRCEA la data: 06/13/2013 1:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Revenire calculul pensiei
Scris de: V.I.MIRCEA la data: 06/13/2013 1:46am
Gen:M
Data nasterii:05.10.1953
Stagiul de cotizare:Buna ziua,
Va multumesc inca o data pentru modul in care ma consultati pentru calculul viitoare-i pensii la modul cel mai corect.
M-ai am o singura interventie:
1.Cum pot sa etimez punctajul pentru perioada stagiului militar de 1 an si 4 luni,in perioada 1974-prima parte a anului 1975,inainte de angajare;
2.Cum sa completez punctajul cu 12 salarii medii nete pe economie,deoarece pe 25.09.1997 am fost disponibilizat iar in carnetul de munca este mentionat:"beneficiar de drepturi conform OUG 9/1997;
.Daca rezultatul final trebuie inmultit cu cifra 1,06;
Estimati o pensie de 900 lei cu plus sau minus putin?
Va multumesc,
Alte date:
Intrebare:
Re: Revenire calculul pensiei
Scris de: la pensie la data: 06/13/2013 2:03pm
1 Pentru a afla punctajul care vi se cuvine pentru stagiul militar procedati astfel :
- Introduceti in pagina de intrare in caseta “Data inceperii activitatii profesionale” data inceperii stagiului militar.
- Pe perioada stagiului militar selectati codul “S” fara a mai completa salariu.
- Puteti vizualiza punctajul pe perioada stagiului militar in anii 1974 – 1975 facand click pe “Datele introduse”
2 Ne pare rau dar nu cunoastem cu precizie conditiile in care s-au acordat salariile compensatorii conform OUG 9/1997. Noi stim ca aceste sume au fost neinpozabile si daca nu a fost platita nici contributie de asigurare sociala (CAS) inseamna ca aceste sume nu intra in calculul pensiei.
Daca cereti pensie in cursul anului 2013 si dupa cate stim nu ati mai beneficiat de pensie pana in prezent, atunci rezultatul se corecteaza inmultindu-l cu indicele de corectie 1,06.
Noi nu estimam valoarea pensiei ci rezultatul iesit din calcul este o estimare a pensiei dv.
Re: Revenire calculul pensiei
Scris de: Babos Katalin la data: 06/17/2013 8:28am
la pensie :
1 Pentru a afla punctajul care vi se cuvine pentru stagiul militar procedati astfel :
- Introduceti in pagina de intrare in caseta “Data inceperii activitatii profesionale” data inceperii stagiului militar.
- Pe perioada stagiului militar selectati codul “S” fara a mai completa salariu.
- Puteti vizualiza punctajul pe perioada stagiului militar in anii 1974 – 1975 facand click pe “Datele introduse”
2 Ne pare rau dar nu cunoastem cu precizie conditiile in care s-au acordat salariile compensatorii conform OUG 9/1997. Noi stim ca aceste sume au fost neinpozabile si daca nu a fost platita nici contributie de asigurare sociala (CAS) inseamna ca aceste sume nu intra in calculul pensiei.
Daca cereti pensie in cursul anului 2013 si dupa cate stim nu ati mai beneficiat de pensie pana in prezent, atunci rezultatul se corecteaza inmultindu-l cu indicele de corectie 1,06.
Noi nu estimam valoarea pensiei ci rezultatul iesit din calcul este o estimare a pensiei dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1