Subiect "pensie invaliditate 16 lei" Deschis de Cirstoiu la data: 06/13/2013 2:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie invaliditate 16 lei
Scris de: Cirstoiu la data: 06/13/2013 2:59am
Fiul meu in varsta de 24 de ani are handicap grav,iar pe 23 mai 2013 am fost la comisia de expertiza a capacitatii de munca si a primit gradul I de invaliditate.Conform deciziei CCR 680/2012 accesul la pensia de invaliditate nu mai este conditionat de stagiul de cotizare realizat.El are facultate facuta la zi dar nici o zi de munca.Facultate fiindu-i considerata stagiu de cotizare.
Am depus dosarul la casa de pensii si ieri a venit decizia in care scrie ca are o pensie de 16 lei.Cum se poate asa ceva?
Am sunat la casa de pensie si o functionara mi-a spus ca asa primeste si ca i se va da 350 lei pensie sociala+cei 16 lei.
Este corecta aceasta pensie!va multumesc!
Re: pensie invaliditate 16 lei
Scris de: la pensie la data: 06/14/2013 2:07am
Ne pare rau ca nu avem toate datele pentru a face un astfel de calcul dar totusi consideram foarte mica pensia calculata.
Pentru o evaluare a pensiei avem nevoie de urmatoarwle date :
- Data nasterii
- Durata facultatii si intervalul in care a fost urmata, daca a fost urmata la zi si daca a fost absolvita.
- Daca are certificat de handicap anterior facultatii.
- Daca a primit stagiu potential prin decizia de pensionare si cat (ani, luni)
Cu parere de rau va precizam ca suma primita va fi de 350 lei care contine si cei 16 lei si pensia sociala.
Re: pensie invaliditate 16 lei
Scris de: Cirstoiu la data: 06/14/2013 5:20pm
Mai am cateva intrebari: cei doi ani de master sunt considerati stagiu de cotizare,el acum termina masterul? daca baiatului meu i s-a luat facultatea 2 ani ,8 luni si 29 de zile neavand cei 3 ani de stagiu obligatorii pt varsta sa puteam platii diferenta de aproape 3 luni pt a ajunge la stagiul de 3 ani? daca da i se v-a acorda stagiul potential conf.art.76 din legea 37/2013,iar punctajul lunar sa fie 0,70 pentru gradul I de invaliditate conform art.98 alin(1)lit a?certificat de handicap are de copil,iar acum are 24 de ani.Nu i s-a acordat stagiu potential.
multumesc!
Re: pensie invaliditate 16 lei
Scris de: la pensie la data: 06/16/2013 7:23am
Perioada de master face parte din studiile universitare si este asimilat stagiului de cotizare si va beneficia de acesta cand il va absolvi
Conform modificarilor aduse legii pensiilor 263/2010 de catre legea 37/2013 fiul dv a beneficiat de pensie de invaliditate chiar daca nu a are stagiul necesar de 3 ani conform varstei in schhimb nu i s-a acordat stagiu potential si in acest caz nu I se acorda punctaj lunar suplimentar de 0,70 puncte.
La terminarea si absolvirea masterului trebuie sa depuna cerere pentru recalcularea pensiei de invaliditate.
Insa nu va creste pensia daca din calcul nu va rezulta o pensie de invaliditate mai mare decat pensia minima de 350 lei pe care o primeste acum.
Re: pensie invaliditate 16 lei
Scris de: Cirstoiu la data: 06/16/2013 5:29pm
multumesc!
Luna viitoare da examenul de dizertatie,apoi vom duce la casa de pensii cele necesare pt recalculare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1