Subiect "calcul pensie" Deschis de LAMBESCU ANGELA la data: 06/13/2013 7:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: LAMBESCU ANGELA la data: 06/13/2013 7:41am
Gen:F
Data nasterii:26/10/1954
Stagiul de cotizare: 38 ani si 8 luni
Alte date:
Intrebare:In urma utilizarii programului de calcul a pensiei cu datele din cartea de munca pana in aprilie 2001 si apoi cu cele primite de la casa de pensii ,cred ca undeva gresesc?exista posibilitatea verificarii acestui calcul de catre o persoana abilitata? Multumesc frumos!
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 06/14/2013 3:48am
Verificarea programului de calcul o putem face si noi insa ne trebuie anumite informatii suplimentare.
In lipsa acestor informatii avem de facut urmatoarele observatii :
1 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de aprilie 1992 determinat asa cun explicam noi pe forum la pagina de la adresa:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am determinat noi acest spor pe care il dam mai jos iar dv il introduceti in coloana sporuri in % astfel:
Intre noienbrie 1979 – august 1983 3 %
Intre septembrie 1983 – octombrie 1984 6 %
Intre noienbrie 1984 – octombrie 1989 9 %
Intre noienbrie 1989 – martie 1992 12 %
2 Este posibil ca pana la includerea sporurilor in salariul inscris in carnetul de munca dupa sfarsitul anului 1992) sa fi beneficiat si de alte sporuri (si spor de vechime dupa martie 1992). Pentru a obtine aceste sporuri cereti adeverinta la angajator. Aceste sporuri trebuie introduse in programul de calcul iar adeverintele trebuie atasate dosarului de pensionare.
Pentru alte detalii avem nevoie de spuneti : :
- Ce fel de pensie vreti sa calculati (aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 26 septembrie 2014)
- Daca aveti stagii de cotizare in grupele de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1