Subiect "probleme cu pensia" Deschis de liviu bal la data: 06/13/2013 2:11pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
probleme cu pensia
Scris de: liviu bal la data: 06/13/2013 2:11pm
Gen:m
Data nasterii:07 mai 1952
Stagiul de cotizare:47 ani 6luni
Alte date:21 ani gr II
Intrebare:am depus dosarul pt pensie la 10 mai 2013 si lucrez in continuare as dori sa stiu daca mai pot beneficia de indemnizatie de concediu medical?,si pana la ce data mi se ia in calcul castigurile brute pt calc punctajului lunar? De la casa de pensii mi sa spus ca dureaza aproximativ 3 luni pana la emiterea deciziei
Re: probleme cu pensia
Scris de: la pensie la data: 06/14/2013 4:11am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 07 mai 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 21 ani lucrati in gr II beneficiaza de un spor de vechime de 5 ani si si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare.
Pentru stagiul de 21 ani lucrat in gr II echivalata cu conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni conform careea puteati sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta de la varsta de 60 ani si 6 luni.
Dv aveti dreptul sa continuati sa lucrati pe actualul contract de munca pana la primirea deciziei de pensionare si deci sa beneficiati de toate drepturile ce decurg din acest contract de munca inclusiv de concediu pentru incapacitate de munca.
La primirea deciziei de pensionare trebuie sa comunicati angajatorului aceasta si angajatorul decide cand inceteaza contractul dv de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1