Subiect "IESIREA LA PENSIE" Deschis de RUS IOAN la data: 06/13/2013 2:55pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
IESIREA LA PENSIE
Scris de: RUS IOAN la data: 06/13/2013 2:55pm
Gen:MASCULIN
Data nasterii:24 SEPT 1954
Stagiul de cotizare:33 ANI SI 9 LUNI
Alte date:AM 22 DE ANI,10 LUNI DE GR.I;SI 5 ANI SI 9 LUNI DE GRUPA A II-A
Intrebare:AS DORI SA STIU DACA MA POT PENSIONA IN ACEST AN CU TOT CU REDUCERILE CARE DECURG. VA MULTUMESC.
Re: IESIREA LA PENSIE
Scris de: la pensie la data: 06/14/2013 4:23am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in gr de munca, in 24 septembrie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” iar cele in grupa II cu “conditii deosebite”. Informatia privind echivalarea stagiului dv de gr I o obtineti de la unitate la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca
In cazul in care satagiul dv de gr I a fost echivalat cu conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 12 ani iar daca satagiul dv de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 6 ani si 6 luni.
Astfel in ambele cazuri aveti dreptul la pensionarea imediata cu pensie pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1