Subiect "cand pot depune dosar de pensie de boala" Deschis de pocris iulia la data: 06/14/2013 11:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot depune dosar de pensie de boala
Scris de: pocris iulia la data: 06/14/2013 11:34am
Gen:m
Data nasterii:11.06.1954
Stagiul de cotizare:34 si 6 luni
Alte date:20 de grupa 2
Intrebare:acum 3 saptamani tatal meu a fost diagnosticat cu cancer pe colon cu matastaze in prezent face citostatice.la servici iam luat concediu medical are pana la data de 14.06.2013 36 de zile.as dori sa stiu ce trebuie sa fac sai depun un dosar de pensie unde si la ce data trebuie sa-l depun?as putea sa stiu cat va fi pensia?
multumesc din suflet
Re: cand pot depune dosar de pensie de boala
Scris de: la pensie la data: 06/15/2013 6:49am
Pentru a beneficia de pensie de invaliditate trebuie sa depuna o cerere la Comisia de expertiza a Capacitatii de Munca pentru a fi examinat si incadrat in unul din gradele de invaliditate. Cererea trebuie sa fie insotita de un dosar cu actele medicale pe care le detine.
Comisia de expertiza a capacitatii de munca este organizata pe langa Casa de pensii teritoriale (judetene sau de sector) de care apartine domiciliul tatalului dv.
Deci primul pas pe care trebuie sa-l faceti este sa mergeti la Casa de pensii teritoriale de care depinde domiciliul tatalui sis a explicate situatia. Aici veti primi o cerere tip catre comisia de expertiza a capacitatii de munca in care se vor specifica si actele medicale care trebuie depuse.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 11 iunie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 20 ani lucrati in gr II beneficiaza de un spor de vechime de 5 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizeaza un stagiu de cotizare de 39 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 20 ani lucrat in gr II echivalata cu conditii deosebite, beneficiaza de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni conform careea poatei sa se pensioneze cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in 20 decembrie 2014.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1