Subiect "iesirea la pensie" Deschis de Copacescu Mihai la data: 06/14/2013 2:26pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
iesirea la pensie
Scris de: Copacescu Mihai la data: 06/14/2013 2:26pm
Gen:Masculin
Data nasterii:13.11.1955
Stagiul de cotizare:33ani,1 luna, 24 zile(din care 3 ani cu O.U.G. 22/2004) Alte date:Mai am 5 ani , 3 luni, 4 zile de grupa I in cadrul M.I.-cadru activ (subofiter)
Intrebare:As dori sa stiu cand pot iesi la pensie anticipata sau limita de varsta si daca se cumuleaza anii lucrati la civil cu anii lucrati la M.I. pentru stabilirea stagiului de cotizare
Re: iesirea la pensie
Scris de: Copacescu Mihai la data: 06/15/2013 7:11pm
Gen:M
Data nasterii:13.11.1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc ptr.raspunsul dat,dar nu corespunde in totalitate ptr.datele mele si intrebarea solicitata dvs.As mai dori sa stiu daca sporul de la conditii speciale-grupaI-de munca scade perioada de limita de varsta si cu cat.Astept raspunsul dvs.Va multumesc anticipat.
Re: iesirea la pensie
Scris de: la pensie la data: 06/16/2013 6:25am
Ne pare rau ca la copierea raspunsului a intervenit o eroarepentru care ne cerem iertare.
Raspunsul corect este urmatorul:
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 13 noiembrie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
stagiile anterioare in grupa I anterioare datei de 1 aprilie 2001 au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . Aceasta informatie o obtineti de la angajatorul la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca. Noi presupunem ca a fost echivalata cu conditii speciale
Stagiul de cotizare lucrat ca subofiter se cumuleaza la stagiul de cotizare
Pentru un stagiul de 5 ani in gr I de munca beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 sunt 2 variante de pensionare cu pensie pentru limita de varsta.
Daca stagiul dv de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru 5ani in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani si 6 luni adica in 13 mai 2018
Daca stagiul dv de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiul de 5 ani in conditii deosebite de munca nu beneficiati reducerea varstei de pensionare deoarece acesta este sub 6 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in 13 noiembrie 2015.
Re: iesirea la pensie
Scris de: Copacescu Mihai la data: 06/17/2013 6:49am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc ptr. raspunsul dvs.si va salut cu respect.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1