Subiect "calcularea contributiei de asdigurari de sanatate" Deschis de negoi florin la data: 06/14/2013 3:44pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcularea contributiei de asdigurari de sanatate
Scris de: negoi florin la data: 06/14/2013 3:44pm
Gen:masculin
Data nasterii:06 01 1953
Stagiul de cotizare:
Alte date:sant pensionar pentru limita de varsta iesit la pensie cu 5 ani mai devreme cf.legii 341/2004.Pe cuponul de pensie mi se preste corect 5,5% asigurari de sanatate pentru suma ce depaseste 762 de lei
Intrebare:Conform legii 341/2004 art 5 ali 1 litera m primesc cu cupon separat o suma ce reprezinta 0,6 di salariul mediu brut pe economie.Este corect ca si din aceasta suma stabilita prin decizie a casei de pensii sa opreasca contributii la sanatate de 5,5 %?Mergand mai departe ,daca este totusi legal sa mi se opreasca si din aceasta suma5,5 % la CAS, de ce calculeaza acest coeficient raportat la intreaga suma stabilita pri decizie si nu doar la ce depaseste 762 de lei ca in cazul pensiei de batranete.Este corect?Va multumesc anticipat.
Re: calcularea contributiei de asdigurari de sanatate
Scris de: la pensie la data: 06/15/2013 8:25am
Plata contributiilor de asigurare de sanatate si impozitarea nu sunt stabilite de legislatia pensiilor ci de legea 571/2003 Codul fiscal si Casa de pensii nu face decat sa aplice aceste prevederi.
Desi noi nu ne-am propus sa dam explicatii privind codul fiscal consideram ca retinerea a fost facuta corect fara a intra in detalii. Va rugam sa va adresati unui contabil care cunoaste modul de aplicare a codului fiscal.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1