Subiect "Sa fiti atenti !!" Deschis de Ghinea Constantin la data: 06/14/2013 4:41pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Sa fiti atenti !!
Scris de: Ghinea Constantin la data: 06/14/2013 4:41pm
Gen:M
Data nasterii:22.08.1948
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua. Va spuneam cu citeva zile in urma despre diferentele constatate intre valorile inscrise in Buletinul de Calcul (BC) al pensiei si Cartea de Munca (CM) pentru aceiasi perioada de timp. M-am hotarit sa scriu despre posibilele erori comise la calculul pensiei pentru a trezii vigilenta celor ce primesc o Hotarire de pensionare insotita de BC (sper sa cititi aceasta pagina).
Am comparat in continuare cele doua documente si am constatat ca din BC i-mi lipseste un an (01.02.2005-01.02.2006) perioada care se afla in CM, dar in dreptul careia nu era trecut venitul lunar (plati compensatorii Conf.O.U.22/2004). La ghiseul Casei de pensii mi s-a axplicat ca datele inscrise in CM dupa data de 01.04.2001 sunt pur informative, de baza fiind transmiterile pe cale electronica ale angajatorului. In consecinta, daca nu s-a platit CAS pentru perioada respectiva, este firesc sa nu fie considerata la calculul pensiei. Am cautat si gasit O.U.22/2004 care precizeaza la Art.125 pct.4-6 ca platile compensatorii sunt exceptate de la plata CAS, dar sunt incluse la calculul pensiei. Foarte greu mi-a fost sa o conving pe lucratoarea de la ghiseul Casei de pensii sa-mi primeasca cererea de recalculare a pensiei (cu argumentele de mai sus), precizindu-mi-se ca mai devreme de 5-6 luni nu voi afla daca mi s-a luat in considerare contestatia. Se impun cel putin doua intrebari (oarecum retorice):
1- daca aceasta greseala nu ar fi fost descoperita DE MINE, tot restul vietii mele asi fi fost lipsit de un drept care mi se cuvinea???? Eu sunt convins ca DA.
2-
cum este posibil ca lucratorii caselor de pensii sa nu cunoasca toate reglementarile privind drepturile de acordare a pensiilor ??? Cine-i trage la rasundere pentru greselile dovedite ??? Eu sunt convin ca NIMENI.
In consecinta : oameni buni, verificati ficare virgula din BC. Pot exista multe capcane, TOATE defavorabile voua. Sa ma iertati pentru cit am scris, dar poate va folosi cuiva.

Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: Sa fiti atenti !!
Scris de: la pensie la data: 06/15/2013 7:43am
Nu avem pentru ce sa va iertam, pentruca nu ati gresit cu nimic.
Acesta este un forum unde sunt bine venite sfaturilor venite de la cei care au suferit de pe urma unor greseli (chiar si a celor facute de noi) si care pot folosi altor persoane.
Re: Sa fiti atenti !!
Scris de: Babos Katalin la data: 06/17/2013 8:11am
Gen:F
Data nasterii:13.12.2013
Stagiul de cotizare:37 ani + 4 ani facultate
Alte date:
Intrebare:In articolul acesta va referiti la BC (Buletinul de calcul). Ati primit impreuna cu Decizia de pensionare sau vi s-a eliberat la cerere?
Ma aflu in fata pensionarii, si sa stiu ce drepturi am.
Multumesc.
Re: Sa fiti atenti !!
Scris de: Ghinea Constantin la data: 06/17/2013 10:03am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:Pt. Babos Katalin.
Intrebare:O data cu decizia de pensionare, de regula, se primeste si Buletinul de calcul. In cazul in care nu-l primiti, faceti o cerere. Normal, intr-o luna ar trebui sa-l primiti (reveniti la Casa de pensii pt.raspuns). Pentru mai completa d-stra informare, ar trebui sa cereti si Situatia stagiului de cotizare (dupa 01.04.2001).
Re: Sa fiti atenti !!
Scris de: Aiten la data: 06/18/2013 8:25am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumim ca ne semnalati asemenea greseli., e bine ca ne-ati spus ..........
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1