Subiect "calcul contributii" Deschis de GHEORGHE ADRIANA la data: 06/19/2013 1:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul contributii
Scris de: GHEORGHE ADRIANA la data: 06/19/2013 1:35am
Gen:f
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
As dori sa stiu daca in cazul primirii unor salarii compensatorii acordate de angajator in cadrul unui contract colectiv de munca,èentru care s-au platit toate contributiile ca si la un salariu obisnuit,s-au calculat contributii,intrucat salariile compensatorii nu apar explicit in cartea de munca.Intreb ACEST LUCRU INTRUCAT LA DECIZIA DE PENSIONARE NU SE INMANEAZA SI O ANEXA CU MODUL DE CALCUL,deci nu stiu daca au fost sau nu incluse,insa as vrea sa stiu cum este regula,Va multumesc.
Re: calcul contributii
Scris de: la pensie la data: 06/19/2013 2:32pm
Denumirea de salarii compensatorii este utilizat in multe cazuri si deseori gresit asa cum credem ca ati folosit-o si dv.
Credem ca dv ati primit la iesirea la pensie o prima, conform contractului colectiv de munca, egala cu un anumit numar de salarii. Pentru orice suma primita suplimentar dupa aprilie 2001 se retine contributie de asigurari sociale (CAS) si intra in calculul pensiei.
Pentru a verifica daca a fost luata in calculul pensiei aceasta suma puteti cere la Casa de pensii buletinul de calcul al pensiei sau “Situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001”
Daca ati primit cu adevarat salarii compensatorii cu ocazia trecerii in somaj sau a concedierilor colective comunicati-ne conform carui act normativ au fost date.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1