Subiect "cererea de pensionare" Deschis de Kósa András la data: 06/19/2013 6:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cererea de pensionare
Scris de: Kósa András la data: 06/19/2013 6:48am
Gen: masculin
Data nasterii: 6 iulie 1954
Stagiul de cotizare: 26 ani 6 luni 15 zile
Alte date:
Intrebare: Buna ziua! Sint pensionar in Ungaria din august 2012, deoarece in Ungaria am 3 ani reducere la virsta de pensionare la care se adauga 2,5 ani din Romania(am lucrat ca forjor), in total am avut 5,5 ani reducere. Va rog sa raspundeti, in aceasta situatie si Romania trebuie sa recunoasca reducerea din Ungaria, astfel 5,5 ani reducere am la pensionarea in Romania, adica la 59,5 ani pot beneficia de pensie? Cu cit inainte de pensionare se poate depune cererea de pensionare? Va multumesc!
Re: cererea de pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/19/2013 2:54pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in data de 06 iulie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Nu putem sa va confirmam dreptul la reducerea varstei de pensionare in Romania deoarece nu ati precizat nici stagiul de cotizare lucrat in Romania si ungaria si nici stagiul in grupa de munca in Romania.
Legislatia din Romania prevede cumularea numai a stagiilor de cotizare lucrate in cele doua tari nu si a reducerii varstelor de cotizare la cxare aveti dreptul in cele doua tari.
Legislatia din Romania prevede ca cererea si dosarul de pensionare se depun incepand cu data in care se deschide dreptul la pensie
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1