Subiect "site calcul pensie" Deschis de Gaby la data: 06/19/2013 7:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
site calcul pensie
Scris de: Gaby la data: 06/19/2013 7:58am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:n mai functioneaza programul de calcul al pensiei?
va multumesc
Re: site calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 06/19/2013 3:40pm
Programul de calcul pensie functioneaza ca si inainte. Din pacate nu am facut modificarile necesare conform noii legi a pensiilor 263/2010 si din aceasta cauza este necesar sa cereti verificarea datelor introduse si sa va comunicam ce corectii trebuie facute rezultatului iesit din calcul pentru a fi adaptat noii legi a pensiilor.
Am vazut ca ati deschis un program de calcul dar din pacate ati facut si unele erori astfel :
1 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de aprilie 1992 determinat asa cun explicam noi pe forum la pagina de la adresa:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am determinat noi acest spor pe care il dam mai jos iar dv il introduceti in coloana sporuri in % astfel:
Intre august1982 – august 1983 3 %
Intre septembrie 1983 – iulie 1987 6 %
Intre august 1987 – martie 1992 12 %
2.In perioadele aprilie 2001 – iunie 2007 si incepand cu ianuarie 2011 sumele pentru care s-a platit CAS au fost limitate la cele prezentate de noi la pagina :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Dv nu ati respectat aceste limite in anii 2001si 2002. Eroarea aceasta nu influenteaza calculul deoarece programul face limitarea automata "
3.Ati completat salarii pana in anul 2016 fapt care introduce o serie de erori.
4 In cazul dv pentru a face corectarea calculului conform noii legi a pensiilor trebuie sa faceti urmatoarele calcule :
- Inmultiti punctajul mediu al pensiei cu 0,947 deoarece conform noii legi stagiul complet de cotizare al dv creste la 31 ani si 8 luni.
- Deoarece in 25 septembrie 2016 beneficiati de pensie anticipata partiala, diminuata, probabil cu 45 %, rezultatul corectat mai sus il inmultiti cu 0,55.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1