Subiect "pensie invaliditate" Deschis de ilisescu bogdan la data: 06/20/2013 3:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie invaliditate
Scris de: ilisescu bogdan la data: 06/20/2013 3:31am
Gen:M
Data nasterii:02/02/1987
Stagiul de cotizare:3 ani facultate la zi
Alte date:certificat de handicap accentuat
Intrebare:va rog sa ma ajuati sa calculez valoarea pensiei in cazul meu, am cerificat de handicap acccentuat (cataracta congenitala operata + boala little).Am cerutsi obtinut de la comisie gradul III pentru a avea posibilitatea prestarii unei activitati profesionale corespunzatoare a cel mult jumatate din timpul normat de munca.
multumesc
Re: pensie invaliditate
Scris de: la pensie la data: 06/21/2013 3:48am
Opinia noastra este ca veti primi o pensie foarte mica si aceasta va fi completata pana la 350 lei cu o pensie sociala.
Pentru faptul ca ati optat pentru gradul III de invaliditate nu veti primi stagiu potential, iar dupa modificarea legii pensiilor 263/2010 prin legea 37/2013 nu indepliniti nici conditia de stagiu de cotizare (6 ani) pentru a primi stagiu potential in cazul cand ati fi primit gradul I sau II de invaliditate.
Daca doriti totusi sa va estimam aceasta suma mica pe care o veti primi inainte de reintregire cu pensia sociala trebuie sa ne comunicati perioada exacta a facultatii luna/an si daca in certificatul de handicap este prevazuta data dobandirii handicapului inainte de inceperea facultatii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1