Subiect "Penalizare pensie" Deschis de Luchian Viorica la data: 06/21/2013 3:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Penalizare pensie
Scris de: Luchian Viorica la data: 06/21/2013 3:54am
Gen:F
Data nasterii:29.11.1957
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,In urma cu cativa ani am lucrat timp de 5 ani la un angajator ce nu si-a achitat contributia de asigurari sociale. Puteti va rog sa-mi spuneti cu cat voi fi penalizata la pensie pentru acea perioada? Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Luchian Viorica
Re: Penalizare pensie
Scris de: la pensie la data: 06/21/2013 1:54pm
Daca acea perioada a fost inainte de ianuarie 2011 se ia in calcul o treime din suma castigata si se socoteste ca stagiu de cotizare o treime din acea perioada.
Daca acea perioada a fost dupa decembrie 2010 se ia in calcul intreaga suma castigata si intreaga perioada lucrata.
Re: Penalizare pensie
Scris de: Luchian Viorica la data: 06/25/2013 4:16am
la pensie :
Daca acea perioada a fost inainte de ianuarie 2011 se ia in calcul o treime din suma castigata si se socoteste ca stagiu de cotizare o treime din acea perioada.
Daca acea perioada a fost dupa decembrie 2010 se ia in calcul intreaga suma castigata si intreaga perioada lucrata.


Buna ziua,

Multumesc frumos pentru raspuns. A fost inainte de ianuarie 2011.
Puteti va rog sa-mi spuneti si textul de lege care reglementeaza aceste prevederi?
Cu multumiri,
Luchian Viorica
Re: Penalizare pensie
Scris de: la pensie la data: 06/26/2013 8:15am
Prevederea privind stagiului de cotizare in cazul in care angajatorul nu a platit cotibutia lui de asigurare sociala si aceasta s-a presris este consemnata in art 39 din normele de aplicare ale legii pensiilor 19/2000 aprobate prin Ordinul Ministerului muncii si asigurarii sociale nr 340/2001
In ceiace priveste suma luata in calcul se considera ca angajatul a platit cota sa de contributie (10,50 %) in acea perioada din total de 31 50 % si angajatorul nu a platit contributia sa de 21 % care s-a prescris iar suma luata in calcul se inmulteste cu raportul 10,50/31,50 adica 1/3
Re: Penalizare pensie
Scris de: Luchian Viorica la data: 06/27/2013 4:46am
la pensie :
Prevederea privind stagiului de cotizare in cazul in care angajatorul nu a platit cotibutia lui de asigurare sociala si aceasta s-a presris este consemnata in art 39 din normele de aplicare ale legii pensiilor 19/2000 aprobate prin Ordinul Ministerului muncii si asigurarii sociale nr 340/2001
In ceiace priveste suma luata in calcul se considera ca angajatul a platit cota sa de contributie (10,50 %) in acea perioada din total de 31 50 % si angajatorul nu a platit contributia sa de 21 % care s-a prescris iar suma luata in calcul se inmulteste cu raportul 10,50/31,50 adica 1/3


Va multumesc frumos pentru raspuns!

Luchian Viorica
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1