Subiect "punctaj pt.grupa I" Deschis de melania la data: 06/25/2013 1:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj pt.grupa I
Scris de: melania la data: 06/25/2013 1:10am
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti modul de calcul al sporului pentru 3 ani lucrati in grupa I in perioada 1976-1983, stiut fiind ca nu se mai acorda reducerea varstei de pensionare pentru asa o perioada scurta ci doar sporuri. Va multumesc
Re: punctaj pt.grupa I
Scris de: la pensie la data: 06/25/2013 1:48pm
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . Aceasta informatie o obtineti de la angajatorul la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca.
Pentru un stagiul de 3 ani in gr I de munca nu beneficiati de spor de vechime deoarece acesta se acorda pentru stagii de minim 5 ani.
Daca stagiul dv de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru 3 ani in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni
Daca stagiul dv de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru 3 ani in conditii deosebite nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece acesta se acorda pentru stagii de minim 6 ani in aceasta grupa.
Pe perioada stagiului de gr I se majoreaza punctajele lunare (anuale) cu 50 %. Daca ne comunicati perioada exacta lucrata in gr I va calculam noi punctajul suplimentar pentru stagiul in gr I dupa ce faceti corectarea datelor introduse de dv in programul de calcul pensie conform indicatiilor date de noi mai jos.
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul deschis de dv si avem urmatoarele observatii :
1 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de aprilie 1992 determinat asa cum explicam noi pe forum la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am determinat noi acest spor pe care il dam mai jos iar dv il introduceti in coloana sporuri in % astfel:
Intre august 1981 – august 1983 3 %
Intre septembrie 1983 – iulie 1986 6 %
Intre august 1986 – iulie 1991 9 %
Intre august 1991 – martie 1992 12 %
2 Verificati salariile introduse gresit de dv in perioada iulie - decembrie 2005
- in perioada iulie- septembrie 2005 salariile nu sunt denominate
- in perioada octombrie - decembrie 2005 salariile sunt denominate gresit
Re: punctaj pt.grupa I
Scris de: demeter melania la data: 07/22/2013 10:43am
Gen:F
Data nasterii:4.11.1955
Stagiul de cotizare:40 ani
Alte date:
Intrebare:
Va comunic perioada lucrata in grupa I rugandu-va sa imi calculati punctajul suplimentar pentru a-l introduce in programul de calcul pensie. Redau din cartea de munca: "In perioada 5.08.1976 - 22.12.1983 a ocupat functia de dactilograf si a lucrat in grupa I de munca cf. Ordinului nr.50/1990 al MM si MS, anexa I pct.3 cu 50% din timp. In total 3 ani, 8 luni si 8 zile"
Am inca o intrebare: daca am pierdut datele introduse cum le aflu din nou pentru a corecta greselile care le-ati depistat dv. Va rog sa imi comunicati pasii care trebuie sa ii fac.
Multumesc
Re: punctaj pt.grupa I
Scris de: la pensie la data: 07/24/2013 3:14am
Am verificat datele introduse de dv si am observat ca aveti deschise doua programe pe numele dv din care unul in care ati scris numele cu majuscule in care ati operat modificarile propuse de noi.
Cu datele din acest program am calculat punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca in perioada indicate de dv si a rezultat un punctaj de 3,32946 puncte pe care trebuie sa-l introduceti in caseta corespunzatoare din pagina de intrare in locul punctajului de cca de trei ori mai mare pe care l-ati introdus.

Pentru reintrare in program apasati “Logare”
In fereastra care se deschide completati casetele “Email” si “Parola”
Daca ati uitat parola apasati “Ati uitat parola?” si aceasta va va fi trimisa pe adresa de mail.
La revenire nu mai apasati “Cont nou” ci “Logare”.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1