Subiect "Calcul pensie" Deschis de Georgeta la data: 06/25/2013 10:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie
Scris de: Georgeta la data: 06/25/2013 10:31am
Gen:F
Data nasterii:30.04.1965
Stagiul de cotizare:31ani 2luni 20zile
Alte date:
Intrebare:Va rog sa imi spuneti daca am introdus datele corect, daca pe o perioada am si salariu orar pe langa cel lunar cum il pot introduce?
http://lapensie.com/cont.php?id=84814
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 06/26/2013 3:57am
Pentru a va identifica programul in care ati introdus date, noua ne este suficienta adresa de mail si numele care daca sunt aceleasi cu cele din mesaj nu ne trebuie date suplimentare. In plus cu adresa data de dv nu se poate intra in program daca nu cunosti parola care nu trebue spusa pe forum.
Am verificat datele introduse si avem urmatoarele observatii:
1 Nu ati introdus sporul de vechime inainte de aprilie 1992 determinat asa cum explicam noi pe forum la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am determinat noi acest spor pe care il dam mai jos iar dv il introduceti in coloana sporuri in % astfel:
Intre noembrie 1986 – octombrie 1988 3 %
Intre noembrie 1988 – martie 1992 6 %
2 Este dificil sa va dam indicaii referitoare la perioada in care ati avut salarii orare si lunare pentruca nu avem datele necesare si anume :
- Programul platit orar era program normal de 8 ore zilnic sau era un program de colaborare cu o scoala in care ati avut un program saptamanal de cateva ore ?
- Pe aceasta perioada ati avut si sporuri care s-au aplicat la salariul lunar si la cel orar?
Avem numai presupunerea ca ati avut colaborare cu o scoala in care ati fost platita cu ora si in acest caz credem ca este bine ca pentru aceasta activitate sa cereti adeverinta de la scoala respectiva iar sumele lunare castigate le treceti in coloana sporuri in suma fixa.
3 Rezultatul iesit din calcul mai trebuie corectat astfel :
a) Pentru faptul ca prin noua lege a pensiilor 263/2010 stagiul dv complet de cotizare a crescut la 34 ani si 1 luna iar programul calculeaza punctajul mediu cu 30 ani trebuie sa diminuati rezultatul cu 12 % adica inmultindu-l cu 0,88
b) daca iesiti la pensie in acest an (de invaliditate) rezultatul obtinut la punctual a) il corectati inmultindu-l cu 1,06
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1