Subiect "pensie anticipata" Deschis de Ana la data: 06/25/2013 3:49pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: Ana la data: 06/25/2013 3:49pm
Gen:F
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:36
Alte date:
Intrebare:vin cu doua intrebari pentru a nu mai apela inca o data:
1. doresc sa ma pensionez anticipat desi mai am doi ani pana la implinirea varstei, deci penalizarea va fi de 18%. Suma aferenta acestei penalizari va fi adaugata cuantumului pensiei la implinirea varstei de pensionare, adica la 60 de ani si 2 luni sau se va merge in continuare cu valoarea pensiei calculata cu diminuarea sus amintita?
2. pentru sotul meu- ar putea iesi in pensie anticipata, daca perioada de 2 ani de pensie medicala( ma exprim asa pentru a nu face vreo confuzie)in urma unei interventii chirurgicale la coloana, se ia in considerare la vechimea in munca, avand astfel 43 ani vechime in munca. Se considera vechime in munca sau nu perioada de 2 ani? Multumesc
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 06/26/2013 6:43am
1 Diminuarea cu 18 % a pensiei anticipate partiale cerute de dv cu o anticipare de 2 ani se aplica numai pe perioada de anticipare de 2 ani. La implinirea varstei standard de pensionare pensia se transforma in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea.
2. Conform art 62 alin (3) din legea pensiilor 263/2010 la calculul stagiului de cotizare necesar pentru acordarea pensiei anticipate nu se ia in calcul perioada de pensie de invaliditate (medicala dupa exprimarea dv).
Perioada cat a beneficiat de pensie de invaliditate se considera stagiu de cotizare asimilat insa se ia in calcul la pensia pentru limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1