Subiect "Nelamuriri" Deschis de Ghinea Constantin la data: 06/25/2013 7:13pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Nelamuriri
Scris de: Ghinea Constantin la data: 06/25/2013 7:13pm
Gen:M
Data nasterii:22.08.1948
Stagiul de cotizare:42
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua. V-am mai scris si cu alte ocazii. Ultima data va semnalam unele neconcordante intre Buletinul de calcul al pensiei si Cartea de munca. Ma sfatuiati la un moment dat sa cer o Adeverinta cu Stagiul de cotizare. Asa am facut si am constatat ca intre Buletinul de calcul si Stagiu nu-i nici o diferenta (ptru perioada care ma interesa). Singura nepotrivire ramane cu Cartea de munca unde este o cu totul alta suma. Eu cred in inscrisul din Cartea de munca (si ptru ca ma avantajeaza cu vreo 30 milioane, dar si ptru ca stiu ca nu am avut nici o fluctuatie de salariu in minus vreo data). Dupa aceasta perioada (01.04.2001-01.03.2002, care corespunde cu prima raportare electronica a angajatorului catre Casa de pensii)), datele din Buletinul de calcul corespund cu cele din Cartea de munca. Mi se pare curios si chiar nu stiu cum asi putea sa aflu unde-i adevarul.
O alta chestiune : in Stagiul de cotizare ptru 10-11.2011 figurez cu suma de 1099 lei ptru care am platit CAS(de vreme ce apar in Adev.de Stagiu cotizare). In Buletinul de calcul al pensiei in dreptul acestor luni scrie : « 1099 Stagiu 0 ;punctaj>0 ». Neavind adaugata litera « C » (Contributivitate), aceasta perioada nu a fost luata in calculul pensiei. Cei de la ghiseu sustin (de aceasta data) ca-i corect Buletinul de calcul.
Si in sfarsit, am introdus cu maxima atentie datele din Buletinul de calcul primit o data cu Decizia si am avut in final o diferenta de 1 leu (absolut rezonabil) cu conditia sa nu introduc si stagiul militar. In programul de Calc.pens. de pe site-ul dstra perioada stagiului militar se noteaza cu « S » si apoi poti afla cuantumul corespunzator acestei perioade. In Buletinul de calcul este trecut un singur rind cu data de inceput si sfarsit al stagiului militar, apoi textul « Armata,concentrat », fara a fi trecuta si valoarea contributiva. Am explicat lucratoarei de la ghiseu cele de mai sus, raspunsul fiind acela ca numai programul Casei de pensii conteaza si ca stagiul meu militar a fost introdus in calculul pensiei. I-mi dau seama ca nu am cum sa verific daca cele spuse de lucratoare sunt sau nu adevarate. Ce ma sfatuiti sa fac ? I-mi pare rau ca am scris atit de mult dar nu reusesc sa fiu mai concis. Multumrsc pt.rabdare.
Re: Nelamuriri
Scris de: la pensie la data: 06/26/2013 7:41am
Ne pare rau dar pentru a face o analiza corecta a situatiei dv ar trebui sa putem analiza situatia reala a activitatii dv si actele pe care le detineti, fapt ce ne este imposibil.
Totusi putem face unele observatii si anume :
1 In perioada incriminate de dv 01.04.2001- 01.03.2002 are prioritate situatia stagiului de cotizare primita de la Casa de pensii fata de carnetul de munca deoarece in carnetul de munca se trec salariile tarifare si sporurile iar in situatia stagiului de cotizare sunt inscrise sumele realizate efectiv de dv pentru care s-a platit CAS. Va sfatuim sa faceti o analiza atenta a activitatii dv pe aceasta perioada. Poate in aceasta perioada ati avut concedii de incapacitate de plata, concedii fara plata etc.
2 Neclara ni se pare perioada din octombrie- noiembrie 2011 (evitati cifrele la indicarea lunilor pentru a nu creia confuzii). In dosarele de pensii dupa ianuarie 2011 se cere o adeverinta cu stagiile de cotizare realizate dupa aceasta data si ar trebui sa precizati daca ati depus o asemenea adeverinta.
3 Este neclara explicatia dv privind satgiul militar. Deasemeni va punem intrebarea ati depus actele necesare dovedirii stagiului militar ?
Sfatul nostru este sa va clarificati aspectele semnalate de noi dupa care daca sunteti convins de calculul gresit al pensiei sa faceti o contestatie la Comisia Centrala de Contestatii (se depune la registratura Casei de pensii) dar incercati sa o formulati mai clar si cu argumente.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1