Subiect "Contestatie" Deschis de Dobre Lidia la data: 06/26/2013 3:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Contestatie
Scris de: Dobre Lidia la data: 06/26/2013 3:01am
Gen:F
Data nasterii:09.11.1955
Stagiul de cotizare:38ani (4 ani facultate 1974-1978 si angajat din 02.10.1978 pina in prezent)
Alte date:Adeverinta emisa cf ord 590/2008 de incadrare grupa II intre 2.10.1978-15.12.1994
Intrebare:
Buna ziua,
Am depus dosarul de pensionare in mai 2012 si a fost respinsa adeverinta de incadrare in grupa a II-a de munca cu motivatia ca "functia avuta-economist-nu se regaseste in actul normativ privind incadrarea in grupa de munca".
Am contestat decizia in termenul legal de 30 zile,adica in iulie 2012.
Pina acum nu am primit nici un fel de raspuns la contestatie.
Ce ma sfatuiti sa fac? Sa astept in continuare sau sa contest in instanta?
Va multumesc.
Re: Contestatie
Scris de: la pensie la data: 06/27/2013 1:52am
Noi nu va putem indica decat faptul ca urmatorul pas care urmeaza, in cazul in care vreti sa continuati contestarea deciziei de respingere a dosarului de pensie, este deschiderea unei actiuni in justitie (la tribunal). Nu putem insa sa va asiguram ca veti avea castig de cauza deoarece nu cunoastem detaliile situatiei dv si nici continutul documentatiei intocmita de angajator la incadrarea locurilor de munca in grupele de munca, conform actului normative indicat. Putem insaconfirma ca sunt cazuri frecvente in care nu se recunosc stagiile de cotizare in grupele de munca pentru economisti.
Re: Contestatie
Scris de: Ana la data: 06/29/2013 5:29pm
la pensie :
Noi nu va putem indica decat faptul ca urmatorul pas care urmeaza, in cazul in care vreti sa continuati contestarea deciziei de respingere a dosarului de pensie, este deschiderea unei actiuni in justitie (la tribunal). Nu putem insa sa va asiguram ca veti avea castig de cauza deoarece nu cunoastem detaliile situatiei dv si nici continutul documentatiei intocmita de angajator la incadrarea locurilor de munca in grupele de munca, conform actului normative indicat. Putem insaconfirma ca sunt cazuri frecvente in care nu se recunosc stagiile de cotizare in grupele de munca pentru economisti.

,, Facultatea( cei 4 ani) stiu ca este luata in calcul doar la implinirea varstei standard de pensionare,,
Re: Contestatie
Scris de: la pensie la data: 06/30/2013 8:47am
Pentru Ana
Luarea in calcul a stagiului asimilat pentru studii universitare nu este conditionata de varsta ci de tipul pensiei.
Astfel se ia calculul pensiilor pentru limita de varsta si de invaliditate si nu se ia in calculul pensiilor anticipata si anticipata partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1