Subiect "stabilire diminuare punctaj" Deschis de carstea costinel la data: 06/27/2013 4:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stabilire diminuare punctaj
Scris de: carstea costinel la data: 06/27/2013 4:13am
Gen:M
Data nasterii:16.09.1952
Stagiul de cotizare:peste 40 ani
Alte date:am lucrat in grupa a II a de munca 8.6 ani.Doresc sa obtin pensie anticipata partial cu 30 de luni inaintea
pensionarii pentru limita varsta.
Intrebare:Studiind legislatia in domeniul pensiilor a rezultat ca diminuarea punctajului la pensia anticipata partial este de 0.75% pentru fiecare luna de anticipare.
Deci pentru 30 de luni rezulta 22,5% reducere punctaj.
Avand in vedere aplicatiile dumneavoastra exceptionale de altfel rezulta ca la calculul efectiv se tine cont si de faptul ca la data pensionarii anticipate partial am un stagiu de cotizare de peste 5 ani fata de stagiul normal,rezultand un procent de diminuare a punctajului de
7.5%.Totul pare OK.Rugamintea(intrebarea ) este sa-mi comunicati temeiul legal al stabilirii diminuarii punctajului cu 7.5%.
Cu deosebita stima si consideratie!
Re: stabilire diminuare punctaj
Scris de: la pensie la data: 06/27/2013 1:11pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 16 septembrie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru un stagiul de 8 ani si 6 luni lucrat in gr II beneficiati de un spor de vechime de 2 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 42 ani.
Pentru un stagiul de 8 ani in gr II echivalat cu conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani si 6 luni adica in 16 martie 2016
Daca va pensionati cu pensie anticipata partiala cu 30 luni inainte de 16 martie 2016 adica in 16 septembrie 2013 diminuarea va fi cu 22,50 %
Modul de calcul al diminuarii pensiei prin inmultirea numarului de luni de anticipare cu 0,75 % este prevazut in art 65 alin (4) din legea pensiei 263/2010.
Puteti calcula aceasta diminuare pe site la adresa
http://www.lapensie.com/anticipata2.php
Credem ca dv ati folosit gresit calculul diminuarii pensiei anticipate partiale conform vechii legi a pensiilor 19/2000 abrogata din 01 ianuarie 2011.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1