Subiect "Pensionare" Deschis de NARCISA la data: 06/28/2013 5:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare
Scris de: NARCISA la data: 06/28/2013 5:57am
Gen:F
Data nasterii:febr.1958
Stagiul de cotizare:34,5 ani
Alte date:5,5 ani grupa 1
Intrebare:La ce data pot iesi la pensie ( normal sau anticipat partial) si cu ce procent de penalizare? Daca pot sa imi calculez pensia prin programul dvs. ( cum procedez )?
Va multumesc anticipat !
Re: Pensionare
Scris de: la pensie la data: 06/28/2013 9:48am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in luna februarie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani, stagiul complet de cotizare de 31 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . Aceasta informatie o obtineti de la angajatorul la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca.
Pentru un stagiul de 5 ani in gr I de munca beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 36 ani si 11 luni.
Daca stagiul dv de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru 5 ani in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni adica in august 2016
Daca stagiul dv de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru 5 ani in conditii deosebite nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece acesta se acorda pentru stagii de minim 6 ani in aceasta grupa.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 56 ani adica in februarie 2014. Diminuarea depinde de grupa cu care a fost echivalat stagiul dv de cotizare de gr I. Daca a fost echivalat cu conditii speciale diminuarea va fi de 22,50 % iar daca a fost echivalat cu conditii deosebite diminuarea va fi de 45 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1