Subiect "Cand pot beneficia de pensie anticipata ,sau anticipata partiala" Deschis de Domnita Maria la data: 06/28/2013 3:10pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand pot beneficia de pensie anticipata ,sau anticipata partiala
Scris de: Domnita Maria la data: 06/28/2013 3:10pm
[b][i][code]

[/code][/i][/b]Gen:F
Data nasterii:22 ianuarie 1959
Stagiul de cotizare:29 ani si 3 luni
Alte date:Am avut Grupa I - conditii deosebite -conform Anexa 1,poz.25 Ordin 50/1990 - 2ani 1 luna si 16 zile in prop.87,5% si 11 ani 2 luni si 30 de zile in prop.75%.
Intrebare: Va rog sa-mi spuneti ,cand pot beneficia de pensie anticipata partiala,sau anticipata si in ce an pot beneficia de pensie la limita de varsta.Multumesc.
Re: Cand pot beneficia de pensie anticipata ,sau anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 06/30/2013 8:26am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 22 mai 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru un stagiul de 13 ani lucrat in gr I (nu se iau in calcul procentele lucrate efectiv in grupa de munca) beneficiati de un spor de vechime de 6 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 35 ani si 9 luni.
Pentru un stagiul de 10 ani si 3 luni lucrat efectiv in gr I ( se iau in calcul procentele lucrate efectiv in grupa de munca) echivalat cu conditii deosebite, aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 4 luni adica in 22 mai 2018.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 27 % la varsta de 56 ani si 4 luni adica in 22 mai 2015.
Re: Cand pot beneficia de pensie anticipata ,sau anticipata partiala
Scris de: Domnita Maria la data: 07/01/2013 1:35pm
Gen:F
Data nasterii:22.01.1959
Stagiul de cotizare:29 ani si 6 luni
Alte date:2 ani ,1 luna si 16 zile grupa I-a in prop.87,5%; 11ani,2 luni si 30 zile grupa I-a in prop.75%.
Intrebare:Multumesc pentru raspuns, dar revin cu precizarea ca studiind cu atentie , legea pensiilor 263/2010 am gasit art.158 unde se spune ca perioadele de vechime in munca realizate de grupa I-a in conditii deosebite , cum erau denumite pina in 2001 ,devin grupa I-a in conditii speciale.Am verificat si conform art.30 alin.1 litera e ,activitatatea si unitatea pentru perioadele de vechime in munca realizate in grupa I-a sunt prevazute in ANEXA 2 si 3,adica de grupa I-a in conditii speciale. Va rog sa-mi spuneti in aceasta situatie cand ma pot pensiona la limita de varsta. Va multumesc.
Re: Cand pot beneficia de pensie anticipata ,sau anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 07/01/2013 4:09pm
Cunoastem si noi aceste prevederi insa nu puteti beneficia de asimilarea grupei I de munca cu conditii speciale conform anexelor 2 si 3 la legea pensiilor 263 deoarece in art 45 alin (6) din normele de aplicare ale legii pensiilor aprobate prin HG 257/2011 se prevede ca incadrarea in conditii speciale de munca conform celor doua anexe se face numai daca “activitatea asiguratilor s-a desfasurat numai in respectivele locuri de munca pe durata programului normal de munca din luna respectiva”.
Dv lucrand mai putin de !00 % din progamul de lucru in respectivele locuri de munca nu se echivaleaza cu conditii speciale ci cu conditii deosebite conform art 158 din aceiasi lege a pensiilor
In consecinta raspunsul nostru nu se modifica
Re: Cand pot beneficia de pensie anticipata ,sau anticipata partiala
Scris de: Domnita Maria la data: 07/02/2013 3:30am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Va multumesc din nou.........e bine ca existati si ne ajutati si pe noi ,sa ne lamurim in problemele care ne intereseaza.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1