Subiect "Completare ani de cotizatie" Deschis de BOROI ELENA la data: 06/29/2013 5:18pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Completare ani de cotizatie
Scris de: BOROI ELENA la data: 06/29/2013 5:18pm
Gen:F
Data nasterii: 31.07.1955
Stagiul de cotizare: 37 ani 5 luni - voi implini la data cand imi voi inceta activitatea
Nu am spor ptr grupa de munca.
Intrebare:
1-Cu cat voi fi penalizata daca nu implinesc cei 38 de ani si 2 luni de cotizatie cat prevede legea ?
2-Cat trebuie sa platesc lunar CAS-ul ca sa ajung sa-mi completez anii de cotizatie (ptr un venit de aprox. 3000 lei) pentru a nu fi penalizata ?
3-In afara de CAS se mai plateste si altceva ?
Re: Completare ani de cotizatie
Scris de: la pensie la data: 07/01/2013 2:58am
In raspunsul anterior v-am explicat ca diminuarea pensiei anticipate partiale depinde de data la care o cereti si nu va putem face calculul diminuarii daca nu dati aceasta data, pentruca noi nu stim in ce data realizati dv stagiul de cotizare de 37 ani si 7 luni.
Pentru a completa stagiul de cotizare trebuie sa incheiati cu Casa de pensii un contract de asigurare sociala in cadrul caruia platiti o contributie lunara in functie de suma asigurata. Este bine sa va asigurati pentru un venit minim pentru a plati o contributie minima. Venitul minim si contributia lunara minima se stabilesc anual. In anul 2013 contributia minima lunara este de 245 lei.
Din pacate credem ca v-ati facut calcule gresite deoarece contractul de asigurare trebuie sa-l incheiati pentru stagiul de cotizare care va lipseste dupa incetarea activitatii iar pensia anticipata, nediminuata o obtineti dupa completarea stagiului.
In cadrul stagiului de asigurare sociala nu mai platiti altceva decat CAS-ul lunar.
Numai daca vreti sa incheiati si asigurare de sanatate trebuie sa incheiati un alt contract de asigurare de sanatate cu Casa de sanatate
Re: Completare ani de cotizatie
Scris de: Boroi Elena la data: 07/02/2013 6:29am
la pensie :
In raspunsul anterior v-am explicat ca diminuarea pensiei anticipate partiale depinde de data la care o cereti si nu va putem face calculul diminuarii daca nu dati aceasta data, pentruca noi nu stim in ce data realizati dv stagiul de cotizare de 37 ani si 7 luni.
Pentru a completa stagiul de cotizare trebuie sa incheiati cu Casa de pensii un contract de asigurare sociala in cadrul caruia platiti o contributie lunara in functie de suma asigurata. Este bine sa va asigurati pentru un venit minim pentru a plati o contributie minima. Venitul minim si contributia lunara minima se stabilesc anual. In anul 2013 contributia minima lunara este de 245 lei.
Din pacate credem ca v-ati facut calcule gresite deoarece contractul de asigurare trebuie sa-l incheiati pentru stagiul de cotizare care va lipseste dupa incetarea activitatii iar pensia anticipata, nediminuata o obtineti dupa completarea stagiului.
In cadrul stagiului de asigurare sociala nu mai platiti altceva decat CAS-ul lunar.
Numai daca vreti sa incheiati si asigurare de sanatate trebuie sa incheiati un alt contract de asigurare de sanatate cu Casa de sanatate


Buna ziua,
Revin cu urmatoarele completari :
Imi incetez activitatea pe 10 iulie a.c., data la care vechimea mea este de 37 ani si 5 luni. Tot incepand cu aceasta data as intentiona sa cer si pensionarea anticipata, dar as vrea sa-mi fac o analiza a oportunitatilor inainte de a lua o decizie.
Multumesc mult pentru raspuns
Re: Completare ani de cotizatie
Scris de: la pensie la data: 07/02/2013 7:38am
Revenim la calculul facut in primul raspuns, daca cereti pensie anticipata partiala in 10 iulie 2013 diminuarea va fi de 20,25 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1