Subiect "Calculul vechimii in munca pentru" Deschis de Cristina-Maria la data: 07/02/2013 11:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calculul vechimii in munca pentru
Scris de: Cristina-Maria la data: 07/02/2013 11:49am
Gen:feminin
Data nasterii:16.02.61
Stagiul de cotizare:27ani si 10 luni
Alte date:5 ani de faultate la zi,15 ani si 6 luni gr. aII-a lucrati pana la 1apr. 2001,din 20 iulie voi intra 12 luni in somaj
Intrebare:Conform legii pensiilor si a datei de nastere am dreptul la pensie la limita de varsta , fara reducerea varstei de pensionare la 16 febr.2023, iar cu reducerea de la grupa, de 3 ani in 2020.
In eventualitatea ca nu ma voi mai putea angaja dupa terminarea somajului, ma intereseaza daca am suficienta vechime in munca pentru a solicita pensia anticipata partiala la implinirea varstei de 57 de ani?Care este calcului stagiului meu de cotizare pentru pensia anticipata partiala?
Re: Calculul vechimii in munca pentru
Scris de: la pensie la data: 07/03/2013 2:06am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 16 februarie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani, stagiul complet de cotizare de 32 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 15 ani lucrat in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru somaj si studii universitare si realizati un stagiu total de 37 ani si 7 luni (32 ani si 7 luni fara studii universitare care nu se iau in calculul stagiului de cotizare pentru pensie anticipata partiala)
Pentru stagiul de 15 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani adica in 16 februarie 2020
La varsta de 57 ani adica in 16 februarie 2018 aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 18 %, avand indeplinita conditia de stagiu de cotizare la sfarsitul perioadei de somaj.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1