Subiect "Care-mi este stagiul de cotizare completa?" Deschis de Dorel V la data: 07/02/2013 1:02pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Care-mi este stagiul de cotizare completa?
Scris de: Dorel V la data: 07/02/2013 1:02pm
Gen:M
Data nasterii:04.06.1960
Stagiul de cotizare:27a/4/19,din care "Spor aferent C.M." 8a/0/15
Alte date:Pensie inv.gr.2,MApN,din01.01.98.Pensia pt limita varsta va fi ,56a/5luni.
Intrebare:Prevederile, art.79, alin (1),lit(c) ,mi se pot aplica ,avand in vedere ca pe ultima DECIZIA (2011),"Total stagiu cotizare realizat" ,este 27ani/4/19.
Multumesc pt efortul si binele ce-l faceti.
Re: Care-mi este stagiul de cotizare completa?
Scris de: la pensie la data: 07/03/2013 3:25am
Incadrarea in prevederile art 79 alin (1) litera c) se face prin decizie medicala.si daca va incadrati in aceste prevederi trebuia sa fie consemnat in decizia medicala la revizuirea din 2011 sau 2012.Daca nu ati primit-o, singura cauza putea fi nerealizarea stagiului complet de cotizare care pentru aceasta se calculeaza diferit fata de alte cazuri. Noi nu putem aprecia cu certitudine daca ati realizat stagiul complet de cotizare pentru a beneficia de aceasta scutire deoarece stagiul dv de cotizare este neclar.
In aceste conditii credem ca este oportun sa intrebati la comisia de expertiza a capacitatii de munca.
elemente in plus
Scris de: dorel la data: 07/03/2013 5:49am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare;
Cei de S.Mil. nu prea stiu sau nu vor sa stie despre acestea.
De la casa sectoriala ,m-au trimis tot la ei .
Oare pot beneficia fiind in p.invalid 2 de Reducere din varsta standard de 56a/5luni,avand "Alte condiitii 3a/0/0 ",
"Conditii speciale 8a/3/8 " ,"Conditii deosebite 3a/7/14" ?
Re: Care-mi este stagiul de cotizare completa?
Scris de: la pensie la data: 07/03/2013 7:01am
Pentru a va calcula noi stagiul de cotizare care intra in calcul la scutirea de expertiza medicala va rugam sa mai precizati urmatoarele informatii :
- Perioada scolii militare (si facultatii daca este cazul)
- Perioada serviciului militar (daca este cazul)
- Perioada efectiv lucrata pana la iesirea la pensie de invaliditate (ca militar si civil daca este cazul)
Re: Care-mi este stagiul de cotizare completa?
Scris de: dorel la data: 07/03/2013 7:21am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:1-prima angajare "civil-22.07.1978 >01.09.1979
2-sc militara din 20.09.1979 >23.081982
3-militar activ 23.081982 >31.12.1997
4-p.inv.gr.2 din 01.01.1998 >30.05.2014,revizuire anuala.
Multumesc
Re: Care-mi este stagiul de cotizare completa?
Scris de: la pensie la data: 07/03/2013 8:34am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 04 noiembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 56 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 22 ani si 11 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiile de 3 ani lucrat in alte conditii de munca, 8 ani si 3 luni lucrat in conditii speciale si 3 ani si 7 luni lucrat in conditii deosebite beneficiati de un spor de vechime de 7 ani care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru scoala militara si realizati un stagiu total de 27 ani si 4 luni. Deci aveti stagiul complet de cotizare depasit si deci aveti dreptul sa fiti scutit de revizuire medicala daca dupa cum veti vedea mai jos nu ati avea dreptul la pensie pentru limita de varsta
Pentru stagiile de 3 ani lucrat in alte conditii de munca, 8 ani si 3 luni in conditii speciale si 3 ani si 7 luni in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni si aveati dreptul la pensie pentru limita de varsta de la varsta de 50 ani si 11 luni adica din 04 mai 2011.
In acest caz va sfatuim sa analizati cu atentie decizia de pensionare primita in anul 2011 pentruca noi presupunem ca este pentru pensie pentru limita de varsta.
Re: Care-mi este stagiul de cotizare completa?
Scris de: dorel la data: 07/03/2013 9:14am
Am decizia in fata mea .
Ar fi trebuit adaugati cei 14 ani de pensie de invaliditate, acuma's 16.
Nu sunt ,plus ca scrie pe Decizia (din 30.dec.2011)in dreapta sus PENSIE INVALIDITATE.
Sunt nedumerit,in ce directie s-o iau.
De la Casa Sectoriala astept degeaba o rezolvare ,oare in Instanta am vreo sansa ?
Re: Care-mi este stagiul de cotizare completa?
Scris de: Dorel la data: 07/04/2013 3:13am
Datorita d-vs ,am insistat pe langa C.S.Pensii a M.Ap.N.!
Am luat legatura cu ei si SURPRIZA de proportii pt mine.
La "virgula"!,ce mi-ati calculat si spus d-vs ,este corect.
Trebuie sa faca o cerere pt trecerea la "pensia pt limita de varsta " .
Sa aveti parte de sanatate ,bucurii , viata lunga si imbelsugata .RESPECTUL MEU si DOAMNE AJUTA-VA !
Re: Care-mi este stagiul de cotizare completa?
Scris de: Dorel la data: 07/04/2013 4:08am
MULTUMESC FRUMOS pt ajutorul dat si pt urarii !
Sa aveti parte NUMAI DE BINE !
Re: Care-mi este stagiul de cotizare completa?
Scris de: la pensie la data: 07/05/2013 4:40am
Sfatul nostru este sa procedati astfel :
- Sa verificati stagiile de cotizare daca sunt asa cum ni le-ati prezentat noua
- Sa verificati stagiile de cotizare in grupele de munca daca sunt asa cum ni le-ati prezentat noua
- Sa verificati daca la dosarul de pensie de invaliditate ati depus actele care sa dovedeasca stagiile de cotizare lucrate, asimilate (scoala militara) si stagiile de cotizare in grupele de munca
- Daca totul corespunde cu cele care ni le-ati prezentat noua faceti o cerere la Casa sectoriala de pensii in care sa prezentati ca aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta si aceasta nu vi s-a acordat conform art 82 din legea pensiilor 263/2010, atunci cand ati avut dreptul.
- Daca raspunsul Casei de pensii sectoriale nu este satisfacator depuneti o contestatie catre comisia de contestatii care functioneaza in cadrul Ministerului Apararii Nationale. Contestatia se depune tot la registratura Casei de pensii sectoriale.
- Daca nici raspunsul de la aceasta comisie nu este satisfacator aveti dreptul sa deschideti actiune in justitie (la tribunal). Aceasta actiune este scutita de taxe.
PS
Raspunsul a fost postat inainte de a vedea ultimul dv mesaj.
Ne bucuram pentru dv. Sa va dea Dumnezeu pensie lunga si Sanatate.
Re: Care-mi este stagiul de cotizare completa?
Scris de: la pensie la data: 07/05/2013 4:54am
Avem rugamintea daca mai aveti ceva de adaugat formulati un mesaj nou pentru a impedica blocarea site-lui pentru numarul de mesaje zilnice.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1