Subiect "Pensia de invaliditate." Deschis de C. George la data: 07/02/2013 4:07pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensia de invaliditate.
Scris de: C. George la data: 07/02/2013 4:07pm
Gen:Masculin
Data nasterii:01-XI-1980
Stagiul de cotizare:-
Alte date:
Intrebare:Sunt persoana cu gradul I de handicap, accidentul in urma caruia am ramas asa, nu avea legatura cu munca, pt ca eram in vacanta. Primesc indemnizatie de handicap si indemnizatie pt insotitor, iar acum, de curand, mi-am depus dosar si pt pensie de invaliditate. In urma deciziei pe care am primit-o acasa, urma sa primesc 611 ron, dar dupa ce am sunat la casa de pensii, mi-au spus ca voi primi 350 ron, pt ca primesc deja din partea primariei indemnizatie de insotitor. As vrea sa ma lamuriti daca se poate, cum si ce e corect. Mentionez ca nu am lucrat cu forme legale, deci, nu am contribuit la bugetul de stat/sanatate, decat cu 20 de zile. V-as ruga sa imi explicati, eventual sa imi lasati si articolul care se refera la situatia mea. Va multumesc!
Re: Pensia de invaliditate.
Scris de: la pensie la data: 07/03/2013 4:39am
Legea pensiilor 263/2010 modificata prin legea 37/2013 in cazul dv prevede :
Art 73. Vi se acorda pensie de invaliditate daca ati realizat un stagiu de cotizare indiferent de durata.
Art 76 Se acorda stagiu potential numai daca ati realizat stagiul de cotizare necesar in functie de varsta. In cazul dv stagiul de cotizare necesar este de 9 ani si neavand acest stagiu nu vi se acorda stagiu potential. Avand un stagiu de cotizare de numai 20 zile si fara stagiu potensial pensia iesita din calcul este de numai cativa lei.
Pensia iesita din calcul se completeaza la 350 lei cu o indemnizatie sociala pentru pensionari (conform OUG 9/2009 si legea 196/2009)
Pensionarii cu gradul I de invaliditate beneficiaza de o indemnizatie de insotitor conform art 77 din legea pensiilor 263/2010
Conform legii 448/2006 pentru persoanele cu handicap art 41 alin (2) persoanele cu handicap de gr I si care au si calitatea de pensionari de invaliditate de gr I trebuie sa opteze pentru o singura indemnizatie de insotitor sau asistent personal.
In concluzie cei de la Casa de pensie v-au comunicat, probabil, ca ramaneti cu indemnizatia de insotitor pentru persoane cu handicap de gradul I pe care o primeati pana acum si vi se acorda in plus o pensie de invaliditate completata, cu indemnizatie sociala pentru pensionari, la suma de 350 lei.
Re: Pensia de invaliditate.
Scris de: C. George la data: 07/04/2013 12:03am
Gen:masculin
Data nasterii:01-XI-1980
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc pt raspuns!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1