Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de Mioara Varzaru la data: 07/03/2013 12:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: Mioara Varzaru la data: 07/03/2013 12:40am
Gen:F
Data nasterii:15.01.1956
Stagiul de cotizare:35 de ani si 10 luni
Alte date:
Intrebare:Doresc sa stiu, in cazul in care ies la pensie anticipat partial pot sa mai fiu si agent de asigurari, veniturile din asigurari sunt lunar aproximativ de 200 lei.Cei de la Agentia de asigurari mi-au spus ca pot sa fiu si pensionata anticipat si in accelai timp sa fiu si agent de asigurari. Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns in acest sens.
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 07/03/2013 6:34am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 15 mai 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata.
Prevederile legale nu precizeaza punctual daca agentul de asigurari are dreptul sa cumuleze pensia anticipata partiala cu veniturile din aceasta activitate.
Asa cum sunt formulate prevederile legale si noi credem ca puteti cumula pensia anticipata partiala cu un venit anual mai mic decat 8892 lei insa va sfatuim sa puneti aceasta intrebare functionarilor de la Casa de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1