Subiect "pensionare" Deschis de Panaite Maria la data: 07/03/2013 3:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: Panaite Maria la data: 07/03/2013 3:04am
Gen:feminin
Data nasterii:14.03 1956
Stagiul de cotizare:39
Alte date: angajata la 1 aug 1974
Intrebare: daca ma pot pensiona anticipat si cum se calculeaza pensia si cand ma pot pensiona la limita de varsta
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 07/03/2013 7:23am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 14 iulie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata.
Calculul punctajului pensiei pentru limita de varsta se face astfel
- Se calculeaza un punctaj lunar impartind salariile (veniturile) realizate de dv cu salariul mediu pe economie din acea luna.
- Se calculeaza un punctaj anual impartind suma punctajelor lunare din un an calendaristic cu 12.
- Se calculeaza punctajul mediu al pensiei impartind suma punctajelor anuale la stagiu total de cotizare care in cazul dv este de 30 ani si 4 luni (30,33333)
Aceste calcule pot fi facute cu programul de calcul pensie de pe site-ul nostru.
Pensia anticipata nediminuata se calculeaza identic cu pensia pentru limita de varsta
Daca cereti pensie anticipata, nediminuata, anul acesta rezultatul iesit din calculi il corectati inmultindu-l cu 1,06
Daca aveti dificultati in folosirea acestuia va ajutam.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1