Subiect "spor pentru lucru sistematic peste program" Deschis de Carmen la data: 07/04/2013 10:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
spor pentru lucru sistematic peste program
Scris de: Carmen la data: 07/04/2013 10:45am
Gen:F
Data nasterii:1957
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va rog sa ma ajutati sa gasesc Anexa 10 la Decret 100/1979 care imi este necesara la formularea unei contestatii la decizia de pensie.
In Adeverinta cu sporuri mi-a fost trecut acest spor in baza Legii 57/1974 art.71(2).
Casa de pensii nu mi-a luat in considerare sporul pentru lucru sistematic peste program de 15% motivand ca functiile ocupate nu se regasesc in aceasta Anexa 10.

As dori sa va rog daca aveti cumva Anexa 10 la Decret 100/1979. Am cautat pe net si nu gasesc nicaieri .

Multumesc anticipat!
Am folosit programul dumneavoastra care ma ajutat sa-mi fac idee despre ce va urma sa iasa.
Casa de pensii emite doar o decizie seaca doar dupa alta cerere elibereaza si modalitatea de calcul. Foarte foarte greu..
Re: spor pentru lucru sistematic peste program
Scris de: la pensie la data: 07/05/2013 3:15am
Ne pare rau dar nu avem aceasta anexa care va trebuie dv si nici noi nu am gasit-o pe internet.
Am verificat datele introduse de dv in ptogram si nu am observat erori majore.
Totusi avem urmatoarele observatii de facut :
1 Sporurile introduse trebuie sa fie cele continute in adeverintele prezentate la dosar cu exceptia sporului de vechime inainte de aprilie 1990.
2 Datorita faptului ca programul mai calculeaza cu stagiul complet de cotizare determinat conform vechii legi a pensiilor de 30 ani trebuie sa corectati rezultatul calculului diminuandu-l cu 2 % adica inmultindu-l cu 0,98.
3 Daca ati iesit la pensie in anul 2012 sau 2013 rezultatul trebuie sa il corectati in multindu-l cu 1,06
4 Daca ati cerut pensie anticipata rezultatul corectiilor de mai sus trebuie sa-l diminuati cu procentul de diminuare al pensiei anticipate partiale (probabil 45 %)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1