Subiect "calcul pensie" Deschis de Melnic Natalita la data: 07/08/2013 5:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Melnic Natalita la data: 07/08/2013 5:48am
Gen:feminin
Data nasterii:22 august 1954
Stagiul de cotizare: 35 ani 2 luni
Alte date:
Intrebare: In luna noiembrie 2012 am iesit la pensie anticipata partiala cu o penalizare pt 21 de luni .Acum cu luna august 2013 ,am posibilitatea sa ma reangajez cu un contract pe perioada determinata ( 9 luni ). Va rog sa ma ajutati si sa mi raspundeti la urmatoarele 2 probleme .
- Si eu si societatea care ma angajeaza trebuie sa anuntam Casa de pensii pt intreruperea acordarii pensiei , eu personal in cate zile inainte sau dupa trebuie sa fac acest lucru?
- Intrebarea este urmatoarea , calculul pensiei anticipate are la baza salariul mediu pe economie pentru fiecare an pt care s-a virat asigurarea sau la calculul pct totale se aplica numai salariul mediu din luna iesirii la pensie .Ca sa ma intelegeti vreau de fapt sa stiu daca exista posibilitatea ca reangajandu-ma si cotizand inca 9 luni , dupa aceasta pensia poate fi mai mica decat cea de acum , aceasta datorita faptului ca salariul mediu pe economie a crescut si probabil in anul viitor va mai creste ? exista si astfel de situatii ?
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 07/08/2013 11:56am
1- Anuntarea Casei de pensii pentru suspendarea pensiei anticipate partiale trebuie facuta de pensionar pentru a evita suspendarea ei din oficiu dupa angajare. Aceasta se face automat dupa plata CAS-ului platit Casei de pensii de catre angajator dupa prima luna lucrata. Aceasta suspendare automata se face dupa ce ati primit cca 2 luni pensie necuvenita care apoi trebuie restituita ca drepturi necuvenite.
Nu exista un termen de anuntare dar trebuie sa aveti in vedere ca cererea dv sa ajunga, la cei care efectuiaza suspendarea, inainte de 31 iulie 2013 pentru ca sa fie oprerata suspendarea pensiei anticipate partiale pe luna august 2013.
2 - Calculul punctajului pensiei se face astfel
- Se calculeaza un punctaj lunar impartind salariile (veniturile) realizate de dv cu salariul mediu pe economie din acea luna.
- Se calculeaza un punctaj anual impartind suma punctajelor lunare din un an calendaristic cu 12.
- Se calculeaza punctajul mediu al pensiei impartind suma punctajelor anuale la stagiu total de cotizare care in cazul dv este de 29 ani si 8 luni (29,66667)
Deci dupa acest mod de calcul perioada lucrata prin suspendarea pensiei anticipate partiale nu afecteaza punctajul pensiei pe care o veti primi dupa cele 9 luni lucrate si pentru faptul ca dupa perioada lucrata de 9 luni trebuie sa cereti incetarea suspendarii pensiei care nu se va recalcula. Cele 9 luni lucrate pe perioada suspendarii pensiei anticipate partiale va fi introdusa in calculul pensiei la transformarea acesteia in pensie pentru limita de varsta la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni adica in 22 iunie 2014
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1